Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Brno má pranýř. Pod zemí

Česko

Sklepení pod Zelným trhem se otevřou, mají konkurovat Znojmu i Jihlavě

BRNO Živí hlodavci nejsou součástí expozice. Pokud však na nějakého narazíte, vězte, že po desítky let tu byli pány. Nejrozlehlejší podzemní komplex v centru Brna, labyrint sklepení pod Zelným trhem, se poprvé dlouhodobě otevírá veřejnosti jako nová turistická atrakce.

„Hlodavci by se tam ale neměli mít jak dostat, podzemí je dokonale zajištěné. Museli by s návštěvníky nebo nějak větracími otvory,“ směje se spoluautor expozic, znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda. Více než 300 metrů dlouhý okruh přibližuje historická svítidla, archeologické nálezy či vinařství, ale také alchymistickou dílnu, trestnici či ukázku středověkého skladování potravin. „Jsou tam i chytáky pro pozorné. Dodavatelská firma dala do středověkého sklepa rajská jablka, dovezená až mnohem později, minimálně určitou dobu tam budou,“ dodal Svoboda nadlehčeně. Kuriozitou je replika brněnského pranýře. K jejímu vytvoření musely stačit dva obrázky a textové popisy, ale má i lucernu, protože na pranýř bývali provinilci připoutáni na dvě hodiny i na dva dny.

Prohlídka potrvá přibližně 45 minut a není to úplně „snadná“ procházka: celkem je nutné v jejím průběhu zdolat 212 schodů, návštěvníci se budou pohybovat šest až osm metrů pod povrchem. Kromě expozic se seznámí i s několika historicky doloženými postavami.

Brněnské podzemí se oficiálně otevře v pátek a má být trošku jiné než třeba podzemí ve Znojmě či Jihlavě - ale současně i konkurencí pro ně. Kromě prohlídkového okruhu přístupného z domu číslo 21 v dolní části trhu ho tvoří i společenské prostory například pro výstavy či akce. Otevřeno bude celoročně kromě pondělí.

Z podzemí je přístupný také Mincmistrovský sklep pod Dominikánským náměstím a letos začínají úpravy kostnice kostela svatého Jakuba. Celkem si stavební úpravy podzemí vyžádají 100 milionů korun, z toho 62 milionů obdrželo Brno z fondů Evropské unie.

Dosud byla v Brně kromě několika podzemních klubů z podzemí přístupná a známá hlavně kapucínská krypta a kasematy hradu Špilberku, byť jsou to z větší části jen „zastřešené“ hradní příkopy. Spolek nadšenců také požádal o pronájem krytu civilní ochrany pod Špilberkem, který hodlá přeměnit v muzeum totality, bez využití jsou i rozlehlé kryty pod Petrovem či Kraví horou.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...