Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie zadržela osm lidí kvůli přidělování bytů v Brně, dělá domovní prohlídky

ilustrační snímek foto: Yan Renelt, MAFRA

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů v Brně. Dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů. Ráno o tom informovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle zjištění portálu iDNES.cz razie souvisí s radnicí městské části Brno-střed.
  9:57aktualizováno  16:16

„Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob,“ uvádí státní zastupitelství.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Policie zasahuje také u Otakara Bradáče

Podle informací Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz policisté zasahují i u Otakara Bradáče, vlivného člena ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka. V končícím volebním období je Bradáč v městské části Brno-střed zastupitelem a předsedou bytové a dislokační komise. V ní politici rozhodují o tom, komu radnice přidělí městské byty.

V zářijových komunálních volbách Bradáč znovu kandidoval v Brně-střed za ODS a obhájil mandát zastupitele. V minulosti byl u Blažka advokátním koncipientem.

Předsedkyně kontrolního výboru na radnici Brna-střed Monika Lukášová Spilková (Piráti) dnes portálu iDNES.cz řekla, že se kontrolní výbor zabýval problematickým přidělováním městských bytů už před třemi lety, tedy krátce po zásahu na stejné radnici kvůli kauze Stoka. „Nyní se razie týká městské části Brno-střed a končícího volebního období, to mám potvrzené,“ řekla Spilková.

Pro server Novinky.cz uvedla, že to v bytové komisi fungovalo tak, že předseda často vybral jednoho ze zájemců o byt a řekl, že zrovna tento člověk by ho měl dostat. A protože v komisi měla radniční koalice většinu, nebyl to problém. Městská část podle ní nemá koncepci, jak s obecními byty nakládat, takže velká část z nich prý nakonec asi připadne lidem s dostatečně zajímavým příběhem.

Na radnici Brna-střed však o policejní razii nemají informace. „Dozvěděli jsme se o ní z médií. Žádnou oficiální informaci nemáme k dispozici. Na radnici policie nezasahuje. Máme normální pracovní den, úředníci jsou v práci,“ řekla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Policie prověřovala v posledních letech vysoce postavené brněnské politiky ODS kvůli podezření na kupčení s městským majetkem a braním úplatků před rokem 2014, kdy v Brně i na radnici Brna-střed vládli. Kvůli případu byli policisté na radnici Brna-střed v srpnu 2020 a pak také v březnu 2021.

Detektivové se snažili prověřit výpověď někdejšího blízkého spolupracovníka občanských demokratů a starosty Rojetína Pavla Hubálka, jehož také policie stíhá za kupčení s městským majetkem.

Hubálek uvedl, že byl součástí systému, který tvořili právě politici ODS včetně současné brněnské primátorky Markéty Vaňkové, jejího náměstka Roberta Kerndla a ministra spravedlnosti a šéfa jihomoravské ODS Pavla Blažka. Ti už v minulosti jakékoliv nařčení odmítli. Celou věc vnímají tak, že se Hubálek snaží obhajovat všemi možnými způsoby.

Odpoledne vydalo ministerstvo spravedlnosti vedené Blažkem prohlášení, v němž uvedlo, že s těmito třemi vysoce postavenými politiky ODS nebyla dnešní policejní akce spojená. „Upřesňujeme, že ministr spravedlnosti Blažek, respektive primátorka Brna Vaňková a její náměstek Kerndl nebyli kontaktováni Policií ČR a podle dostupných informací se jich dnešní zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu vůbec netýká,“ prohlásil mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Policisté zasahovali v Brně v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků v posledních letech několikrát.

Odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé.

Případ je známý jako kauza Stoka, v níž šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici Brna-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Jiří Švachula. Soud v kauze rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!