10. listopadu 2017 10:15, aktualizováno  21:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brno plánuje metro. Mělo by mít patnáct zastávek, ušetřilo by polovinu času

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

BRNO Jihomoravští politici plánují výstavbu brněnského metra. Plán již obsahuje nejen hotovou studii proveditelnosti, ale i jízdní řády. Politici chtějí nyní přesvědčit stát, aby zařadil projekt do verdiktu o poloze nového vlakového nádraží v Brně, o kterém se již dlouhou dobu vedou spory, informovala MF Dnes.

„Požadujeme, aby nová vláda v rozhodnutí řekla, že má jít o navazující stavbu na modernizaci železničního uzlu,” řekl deníku dopravní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Soupravy metra by měly obsloužit celkem patnáct zastávek, z nichž sedm by mělo být pod zemí. Metro by mělo propojit nejen okraje města ale i Tišnov a Slavkov, mezi nimiž by jezdilo v půlhodinovém intervalu. Brňanům by mělo časově zkrátit cesty na polovinu.

Politici o severojižním kolejovém diametru jednali jen pár dní před zveřejněním studie proveditelnosti nového brněnského nádraží. Obě stavby spolu totiž úzce souvisí a podle slov politiků je třeba je zkoordinovat. Návaznost nádraží na metro se však ve studii neřešila.

„Už jsme zadali projekční přípravu jeho napojení na nové nádraží. Diametr podporujeme a vidíme v něm velký potenciál,” uvedl pro MF Dnes krajský náměstek pro dopravu Roman Hanák.

Role státu je v tomto případě klíčová, protože ani Brno, ani kraj nejsou schopni tuto investici zaplatit.

Náměstek brněnského primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) v podvečer pro server iROZHLAS ale uvedl, že Brno se nesnaží vybudovat klasické metro, ale  podle něj chce mít obdobu berlínské městské a příměstské železnice S-Bahn. Stavbu by podle Hollana měl zaplatit stát. „Nebavíme se o uzavřeném systému, na který si chceme vyřvat peníze. Jenom chceme po státu, aby postavil další železnici, a doufáme, že se nám to povede,“ řekl serveru iROZHLASu Hollan.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
HR RESEARCHER PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz