Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno rádo sochy odjinud

Česko

PERLIČKY O BRNĚ

Brno má od soboty první sochu prezidenta Edvarda Beneše. A není to poprvé, co Brno sahá k možnosti pořídit repliku již „ověřené“ sochy odjinud – ta Benešova je kopií plastiky Karla Dvořáka, která stojí v Praze před Černínským palácem. Socha druhého československého prezidenta však v moravské metropoli dosud chyběla, jeho památku připomínala pouze busta umístěná ve foyer právnické fakulty. „I když není spjat přímo s Brnem, stál v čele země v pohnutých dobách.

Jsem rád, že jeho osobnost tu bude trvale připomínána. Mělo to být už dříve,“ řekl náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Kopií je také Masarykova socha na Komenského náměstí, kterou si brněnský magistrát vypůjčil v roce 1999 od Bystřice nad Pernštejnem, kde stojí originál z dílny Vincence Makovského. Zástupci města konstatovali, že je to sochařsky dobrá socha, navíc pro Brno právě Makovský připravoval nikdy nepostavený Masarykův pomník na Moravské náměstí.

Brno má naopak i sochu, jejíž kopie září na čestném místě v Praze. Sousoší Nový věk od Vincence Makovského stojí před vstupem do areálu výstaviště a připomíná slavné bruselské Expo 1958, kde mělo premiéru. Její kopie vznikla v roce 1973 a stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!