Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno se změnilo v pevnost. Proti gayům šli křesťané a radikálové

Česko

  11:55aktualizováno  16:03
BRNO - Takové manévry Brno nezažilo od loňské prvomájové demonstrace Dělnické strany. Tentokrát se centrem města pohybují tři skupiny, mezi kterými vládne napětí – členové a příznivci sexuálních menšin, mladí křesťané a radikálové. A mezi nimi policie.

Účastníci předchozích ročníků Queer Parade v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Brno žije Queer parade, setkáním lidí s jinou než heterosexuální orientací. Zároveň pořádají akce také jejich odpůrci - Mladí křesťanští demokraté i radikálové. Policie se na akce důkladně připravila. Centrem od 10:00 dokonce nejezdily tramvaje.

Účastnice Queer Parade v Brně

Akce homosexuálů začala na náměstí Svobody, kde se sešlo asi 250 lidí, kteří poslouchali hudbu a poslechli si několik projevů. Policie náměstí důsledně uzavřela. Kolem místa již prošel Pochod pro rodinu uspořádaný Mladými křesťanskými demokraty. Nezpůsobil žádné konflikty.

Na sousedním Zelném trhu se kolem poledne začali scházet radikálové. Podle odhadů zpravodajky LN jich bylo kolem 60. Dohlížel na ně asi dvojnásobek policistů a členové antikonfliktního týmu.   

Radikálové protestují proti Queer Parade v Brně

No way for gay
Někteří radikálové přišli na akci s transparenty proti homosexuálům. "No way for gay!" či "NE beztrestnému šíření deviace," psalo se na nich. Několik extremistů se také pokusilo proniknout přes policejní zátarasy a dostat se až k účastníkům průvodu, policie je však stačila zastavit.

Co kdy kde

Akce gay a lesbických iniciativ začne na náměstí Svobody ve 13:00, předtím policie uzavře všechny vstupy na prostranství vyjma Masarykovou a Rašínovou ulicí. Ve 14:00 by měl vyjít průvod. Pořadatelé věří v účast 1000 lidí.

Na 13:00 si na blízký Zelný trh svolali shromáždění i extremisté. Akci queer komunity chtějí účastníkům znepříjemnit. Ve 12:00 plánují svůj průvod pro rodinu od pasáže Padowetz u hlavního nádraží i Mladí křesťanští demokraté.

Zatím nejvážnější incident vyvolal jeden z homosexuálů, který s barevnou vlajkou vběhl mezi skupinku extremistů. Popuzení radikálové mu vlajku sebrali, pomočili ji a nakonec zapálili.

Průvod se vydal na pochod městem několik minut po třinácté hodině. V jeho čele jelo asi deset policistů na koních, policejní auto a těžkooděnci, teprve za nimi účastníci Queer Parade.

Policejní obrněný vůz na Queer Parade v Brně

Policii se podařilo uzavřít asi 150 extremistů do Masarykovy ulice. Protože organizátoři na poslední chvíli změnili trasu průvodu, s extremisty se minuli. Podle zpravodajky LN je až na pár menších incidentů - například hozených světlic - celá akce poklidná a policie má situaci pod kontrolou.

Policie nechce nic podcenit
Přestože Queer Parade měl na náměstí Svobody začít až odpoledne, střed města byl již před polednem uzavřen. Vstup na náměstí byl možný jen z Rašínovy a z Masarykovy, kde stály policejní kontroly. Situaci hlídal i vrtulník.

Účastnice Queer Parade v Brně

Zástupci úřadů měli obavy zejména z radikálů. Proto například dopravní podnik preventivně odklonil po většinu dne tramvaje z centra města. Na pořádek ve městě bude dohlížet několik stovek policistů pořádkové i dopravní služby, ale i kriminalisté. "Měli jsme informace, že se do Brna chystají extremistické skupiny, adekvátně tomu jsme se připravili. Možná to nebude nutné, ale i po zkušenostech z prvního ročníku Queer Parade soudíme, že bude lepší naddimenzovat než něco podcenit," sdělila ráno policejní mluvčí Andrea Procházková.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat