Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Brno si může příští rok půjčit až dvě miliardy korun. Zastupitelé schválili navýšení limitu

Markéta Vaňková, primátorka Brna foto: Facebook Markéty Vaňkové

Brno - Brno si může příští rok půjčit od bank až dvě miliardy korun. Zastupitelé v úterý schválili navýšení limitu kontokorentního úvěrového financování u dvou bankovních ústavu. Původně si město chtělo půjčit jen miliardu. Důvodem navýšení jsou propady příjmů v rozpočtu města kvůli pandemii koronaviru. Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) novinářům řekla, že se na příští rok očekává v rozpočtu propad dvě miliardy. Půjčené peníze by měly jít na investice.
  10:35aktualizováno  11:15

Brno mělo původně schválené čerpání peněz od Komerční banky a České spořitelny u každé ve výši půl miliardy korun. V úterý zastupitelé navýšili u každé z bank limit kontokorentního úvěrového čerpání na miliardu korun, dohromady tedy dvě miliardy.

Vaňková uvedla, že město chce realizovat všechny investice, které už jsou smluvně podchycené. Výjimkou je atletická hala zhruba za 800 milionů, u které město s realizací váhá. Naopak chce pokračovat v dopravních stavbách, například za 200 milionů plánuje opravu Lesnické ulice. Město ale také chystá za dvě miliardy stavbu koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum nebo zhruba za stejnou částku stavbu multifunkční haly na výstavišti, kde by měla hrát hokej Kometa Brno.

Peníze z úvěrů by neměly jít podle Vaňkové na provoz. „Pro příští rok chystáme rozpočet tak, aby příjmy, které budeme mít, stačily na provozní výdaje,“ řekla primátorka. Úspor chce město dosáhnout snížením běžných výdajů o pět procent v každém úseku, snížením odměny volených funkcionářů a lidí v nejvyšších orgánech všech městských společností, ale také chce prodat zbytný nemovitý majetek. Vaňková odmítla plošné propouštění. „Za každý úsek je ale zodpovědný náměstek, takže je možné, že se někdo z kolegů rozhodne, že je to také cesta ke snížení,“ řekla primátorka.

Město také jedná o tom, že by Národní divadlo Brno přešlo pod stát, čímž by se ušetřilo 600 milionů korun. Na druhé straně mu může skoro miliardu nákladů přinést zrušení superhrubé mzdy.

Brno má na letošní rok od loňského prosince schválený rozpočet, který počítá s příjmy 14,1 miliardy a výdaji 16 miliard korun. Rozdíl měly dokrýt peníze z loňského rozpočtu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat