Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka nevyloučil, že po Topolánkových slovech o tom, že se církev zmocnila lidí oblbováním mas, mohou mít právě v katolicky nejsilnějším regionu starosti. „Dopad nemohu vyloučit, ale doufám, že lidé přijmou omluvu,“ řekl LN Kadrnka. „Připadá mi dostatečné, že se omluvil, málokterý politik se umí omluvit,“ uvedl. Prý to může naopak zvedat Topolánkův kredit.
Mnozí straníci vnímají Topolánkovo vystupování s obavami. „Je jak papoušek, jako by neuvažoval,“ řekl jeden z nich. Kritici mluví jen neoficiálně, pod podmínkou neuvedení jména. Vývoj nekomentoval dokonce ani Milan Venclík, kterého příchod Topolánka odstavil z čela krajské ODS. Na telefonáty ani SMS od LN nereagoval. „Čeká na další vývoj, případný pád Topolánka se může odrazit i na vedení, které Venclíka nahradilo,“ shodují se zástupci ODS.
Šéf brněnské ODS Pavel Blažek, kterého Topolánek označil za nadějného politika a vhodný typ pro vedení strany, si nechává prostor k manévrování. „Dokud s ním nebudu mluvit osobně, nechci se vyjadřovat,“ sdělil stručně.
Brněnský senátor ODS a bývalý primátor Richard Svoboda tvrdí, že podle něj byly výroky hrubě dezinterpretovány. „Což nemění nic na tom, že by měl vážit slova. A tím, že se omluvil, si tak dramatickým dopadem na kariéru nejsem jistý,“ komentoval.
Kandidát ODS na brněnského primátora Robert Kotzian čeká na dnešní jednání stranického grémia. „Výroky pana předsedy nejsou šťastné. Ve svém otevřeném dopise se bez vytáček omluvil. To z politiků dokáže málokdo,“ konstatoval.
Pokud by Topolánek nakonec kandidátku opustil, jihomoravská ODS již nestihne jakkoli výrazně změnit její složení. Pravděpodobně by tak na místo jejího lídra postoupil z druhého místa současný poslanec Václav Mencl, primátor Brna z let 1990 až 1992.