Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Studenti vytvořili Brno v Minecraftu, hráči se dostanou i do podzemních chodeb

Česko

  7:19
Přenést se v Minecraftu do prostředí svého sídliště nebo třeba Petrova už není pouze fantazií brněnských hráčů. Projekt Brno v kostce dal s využitím otevřených dat z webové stránky data.brno.cz vzniknout mapě města v této globálně známé počítačové hře. Virtuální návštěvu jihomoravské metropole si teď tedy mohou dopřát hráči ze všech koutů světa.

Základem byl dostupný 3D model města a jeho terénu s reliéfem. Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Vojtěch Brůža a Jonáš Rosecký jako hlavní tvůrci projektu a účastníci prvního brněnského hackathonu pak obohatili „kostičkové“ Brno o další detaily a vylepšení.

Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Vojtěch Brůža (vlevo) a Jonáš Rosecký stojí jako hlavní tvůrci projektu za vytvořením minecraftové mapy Brna.

Původně chtěli v herním světě vymodelovat budovu své školy na dny otevřených dveří, ale protože se jim okolí zdálo příliš prázdné, přidali i další domy. V dubnu se jim povedlo do hry přenést celé město, které dále vylepšovali.

„Řešili jsme například, jak Brno více oživit. Přidali jsme proto reálné prvky jako bankomaty nebo knihovny, kde hráči mohou najít knížky a použít je ve hře,“ přibližuje autor projektu Brůža.

V prosinci spustili první verzi veřejně dostupného serveru brno.emcify.cz. Hráči zde mohou vidět reálné vedení kolejí či obchody, prozkoumat systém brněnských podzemních chodeb, projít se po náměstí Svobody nebo třeba spatřit sochu Jošta.

„Jsme zvědaví, jak se budou lidé v minecraftovém prostředí chovat. Zda budou budovat detailnější objekty, dovybaví určité lokality, přenesou do Brna třeba Eiffelovu věž, nebo ho celé překopou od základů,“ hlásí Brůža. Samotné projití města v počítačové hře je však podle něj jedinečným zážitkem.

Studenti by byli rádi, kdyby jejich dílo pomohlo nadšencům se nejen propojovat, ale i učit. Chtějí se proto v budoucnu zabývat tím, jak hru využít jako motivaci ke vzdělávání.

„Vidím v tom obrovský potenciál. Je pro nás tedy důležité, aby projekt měl nějaký přesah než jen ten, že si hráči mohou projít Brno a zahrát si v něm populární Minecraft,“ podotýká Brůža.

Nyní představenou verzi vidí jako výchozí bod pro další rozvoj i brněnský radní pro participaci, zdravé město a prorodinnou politiku Filip Chvátal (KDU-ČSL). „Nejpočetnější cílovou skupinou hry jsou děti a mladiství, a tak se nabízí do prostředí Minecraftu zakomponovat i různé edukativní prvky,“ nastiňuje Chvátal.

Zajímavým bonusem je pak propagace města. „Brno se díky tomuto propojení s globální hrou může stát známějším ve světovém měřítku,“ věří.

Celé město je navíc za pomocí algoritmů a databáze veřejně dostupných dat generované automaticky, díky čemuž jsou změny jednodušší a bez nutnosti budovat vše ručně. Minecraftový svět Brna je zatím dostupný pouze pro Java počítačovou verzi hry.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!