Brno vyučovalo Baník produktivitě

BRNO Výtržnosti fotbalových fanoušků z Ostravy těsně před zápasem si vynutily zásah policie. Utkání mezi Brnem a Ostravou tak začalo s téměř půlhodinovým zpožděním.

Produktivní koncovka však zajistila Brnu vítězství nad Baníkem 2:0. Vedoucí gól vstřelil hlavou Heinz a druhý přidal po změně stran Došek. Baník měl sice vytrvalou převahu, v koncovce byl ale bezzubý. „Baník ukázal, že je oprávněně na třetím místě. Byl techničtější. V partiích, kde se zápas rozhodoval, jsme ale byli produktivnější. První branka naše hráče uklidnila,“ radoval se kouč Brna Miroslav Beránek. Na dokonale připravené hrací ploše vstoupil do zápasu aktivněji Baník. Jednoduchými kombinačními akcemi přehrával středovou řadu soupeře. Z tlaku se Brňané dostávali pouze s obtížemi, snaha o rychlé protiútoky končila na nepřesnostech. V 11. minutě po Kalivodově přímém kopu z hloubi pole tečoval míč jeden z ostravských obránců a hosty zachránilo břevno.

Baník se pokoušel vyzrát na zadáky protivníka kolmými přihrávkami a domácí často nevěděli, kam dříve skočit. První vážnější šanci ostravského týmu měl ale až v 19. minutě Tchuř, jehož střelu z přímého kopu stačil Lejsal vyrazit. Řádili i o přestávce Na houstnoucí sněžení zareagoval rozhodčí Příhoda ve 22. minutě výměnou bílého míče za oranžový. Ve 29. minutě zahrozil Baník podruhé, na kolmou přihrávku Otepky z hloubi pole si naběhl Lička, ale i jeho střelu Lejsal vyrazil. Hned z protiútoku obránce Kuncl nakopl dlouhý centr před branku soupeře, kde zůstal zcela volný Heinz. Pro něj už nebylo problém hlavou přehodit brankáře Vaška. Přesná hlavička byla pro Heinze první brankou po návratu do českého fotbalu.

Přestávka se kvůli řádění ostravských chuligánů, proti nimž musela opět zasáhnout policie, protáhla o deset minut. Baník po změně stran opět nasadil k velkému náporu. Ten vyjádřil v 50. minutě Zeher střelou do tyče a odražený míč už nestačil Lička usměrnit do sítě. Brňané se dostali pod drtivý tlak protivníka, kterému jen s velkou námahou odolávala domácí obrana, dobře dirigovaná stoperem Trousilem.

„Duel gradoval ve druhém poločase, kdy se šance střídaly na obou stranách. Zápas měl několik momentů, v nichž se rozhodovalo o výsledku. Bohužel ve všech okamžicích byli Brňané aktivnější, disciplinovanější a lépe zakončovali,“ vyšvihl soupeři poklonu trenér Ostravy Karel Večeřa.

Ve snaze o vyrovnání ale ostravští fotbalisté věnovali až příliš velkou pozornost útočení. A tak jediný rychlý protiútok v 57. minutě po přihrávce Liry od brankové čáry proměnil Došek přízemní střelou ve druhý gól. Byla to teprve druhá střela domácího týmu na branku. Neumdlévající ostravský tlak se postupně měnil v beznaděj.

Hosté se jen s obtížemi dostávali do střelecké pozice a pokusům z větší vzdálenosti chyběla přesnost. Naopak Brňané měli z protiútoků ještě šanci svůj náskok zvýšit. „Domácí prostě zaslouženě vyhráli,“ přiznal Večeřa.

***

1. FC Brno 2 Baník Ostrava 0

Branka: 30. Heinz, 57. Došek. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Košec. Bez karet. Diváci: 5350. Poločas: 1:0. Brno: Lejsal - Kuncl, Trousil, Dvorník, Čoupek - Heinz (81. Živný), Kalivoda (84. Smutný), Mareček, Lira - Pospěch (64. Šural), Došek. Ostrava: Vašek - Vácha (74. Rajtoral), Neuwirth, Bolf, Tchuř - Marek, Hable (46. Lukeš), Otepka, Lička - Střihavka, Zeher. HODNOCENÍ LN ** *

České Budějovice 2 FK Příbram 2 Branky: 43. Homoláč, 69. Hudson - 3. Klesa, 70. M. Štochl. Rozhodčí: Paták -Wilczek, Hojsík. ŽK: Horejš, Benát - Pleško, Klesa. Diváci: 2989. Poločas: 1:1. České Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Hunal, Leština - Benát, Hílek, Homoláč (62. Hudson), Šíma (46. Stráský) -Mezlík (85. Klavík) - Sedláček. Příbram: Hruška - Plašil, Müller, J. Štochl, Pleško - Klesa, Borek, Tarczal, Fantiš (46. Mapanya) - Huňa, De Oliveira (62. M. Štochl). HODNOCENÍ LN ** ** SK Kladno 1 Bohemians Praha 0 Branka: 27. Procházka. Rozhodčí: Makovička - Handlíř, Vysloužil. ŽK: Strnad, Cigánek, Bartoš - Fenyk. Diváci: 1570. Poločas: 1:0. Kladno: Pavlík - Bartoš, Drsek, Beneš, Procházka - Cigánek (90+1. Bartek), Strnad, Szabo, Zoubele (84. Hajník) -Klinka (88. Zachariáš), Šilhán. Bohemians Praha: Belaň - Macháček, Turtenwald, Horáček, Grznár - Fenyk (66. Vošahlík), Eismann (80. Galbavý), Zoubek, Novotný, Dobeš - Kincl. HODNOCENÍ LN ** *

PŘÍŠTÍ KOLO Dnešní dohrávka - 17.15 Slavia Praha - Viktoria Plzeň (ČT2). Sobota 28. února - 17.00 Ostrava - Viktoria Žižkov, Viktoria Plzeň - Liberec, Příbram - Teplice, Sparta Praha - České Budějovice, Zlín - Kladno. Neděle 1. března - 15.00 Jablonec - Olomouc, 20.00 Bohemians Praha - Slavia Praha (ČT4). Pondělí 2. března - 17.15 Mladá Boleslav - Brno (ČT2).

Viktoria Žižkov 1:1 Tescoma Zlín

Branka: 90.+3 Sabou - 41. Kroča. Rozhodčí: Adam -Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Sabou, Gabriel, Pilař - Kroča, Kroupa, Bača. Diváci: 1652. Poločas: 0:1

Žižkov: Bartalský - Vaculík, Pilař, Gabriel, Koukal - Stracený (21. Kučera), Sabou, Švancara, Vozábal (81. Hušbauer) - Pospíšil (63. Kalod), Straka.

Zlín: Baránek - Čelůstka, Kroča, Zbožínek, Trubila - Vyskočil (90. Konečník), Dostálek, Rýdel, Šmahaj (85. Musil) - Bača, Kroupa (77. Žůrek).

Souboj dvou nejslabších týmů podzimní části fotbalové ligy skončil na Žižkově remízou 1:1. Poslední Zlín měl na dosah vítězství, po hlavičce Kroči vedl od 41. minuty 1:0. Až v nastavení zachránil domácím bod Sabou. Jarní ligová premiéra začala s desetiminutovým zpožděním, když rozhodčí Adam nechal hráče se přezout. Na stále se zhoršujícím trávníku vsadili domácí na tvrdou hru, protože terén nenabízel prostor pro kombinaci. čtk TRENÉŘI PO UTKÁNÍ Zdeněk Ščasný (Žižkov): Ladislav Minář (Zlín): „Z mého pohledu je bod „Před zápasem bychom opravdu zlatý, nezasloužili bod brali, ale pouze jsme si jej. Nehráli jsme nekoncentrovaností v závěru dobře, zápas se nám vůbec jsme přišli o zaslouženou nepovedl.“ výhru.“ * HODNOCENÍ LN **

FK Teplice 1:0 Slovan Liberec

Branka: 37. Vlastimil Stožický. Rozhodčí: Kocourek - Jiřík, Kovařík. ŽK: Miroslav Holeňák. Diváci: 2670. Poločas: 1:0.

Teplice: Grigar - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Ljevakovič, Matula, Vachoušek (74. Mareš), Stožický (85. Verbíř) - Mahmutovič, Vondrášek (79. Smejkal).

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (84. Radzinevičius), Gecov (78. Smetana), Dort (66. Hochmeister), Dočkal - Nezmar, Blažek.

Teplice vstoupily úspěšně do jarní části ligy a oživily tak své pohárové ambice. Zdolaly Liberec 1:0 a na svého soupeře se dotáhly na rozdíl jediného bodu. Více než brankou Stožického zaujaly lehkonohým a nápaditým herním projevem, který kontrastoval s libereckou sázkou na sílu. Na začátku zápasu ale bylo vidět, že je stále ještě mrazivý únor. Jediný gól utkání padl v první půli, když dobíhající Stožický usměrnil do sítě nahrávku Mahmutoviče, čtk TRENÉŘI PO UTKÁNÍ Jiří Plíšek (Teplice): Ladislav Škorpil (Librec): „Fyzická síla Liberce je veliká, „Ke konci zápasu jsme dohrávali hlavně v hrotech. Proto na čtyři útočníky, jsem velmi spokojený, že se dva v lajnách a dva klasické nám povedlo udržet čisté hroty, a stejně to nebylo k konto.“ ničemu,“ *** HODNOCENÍ LN *