Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brnu škodí univerzální průvodci

Česko

  12:35
BRNO - Zvládnou mluvit o Brně stejně jako o Mnichově či o maďarském Györu. Univerzální průvodci, které si berou cestovní agentury, kazí turistům dojem z moravské metropole. Ale jsou nepostižitelní.

Stará radnice v Brně foto: Lidové noviny

„Skupiny turistů do Brna přijíždějí s lidmi, kteří nejsou odborně zdatní, znají Brno stejně jako další města jen z knih, a to často ještě zastaralých,“ řekl LN ředitel Turistického informačního centra města Brna Vladimír Ondráček. Právě tato organizace zprostředkovává průvodce po Brně. „Zájem stoupá, ale stále to není ideální,“ dodal.

Podobní „předčítači cestopisů“ poškozují podle zástupců Asociace průvodců České republiky pověst tuzemska v očích turistů. „V zahraničí bývá nemyslitelné, aby přijel zájezd do města a zástupce pořadatele prováděl lidi po ulicích s mapou v ruce,“ připomíná zástupkyně asociace Marina Sedláková.

„Účastníci zájezdu se od takového člověka nejen nedozvědí řadu zajímavostí, ale ani takové praktické věci, jako kde jsou veřejné záchodky, kde se lze dobře najíst, kde nakoupit či jak se dostat na které místo v případě zájmu o individuální prohlídku,“ konstatovala.

Podle ní navíc nepřítomnost místních průvodců často působí tak, že je region zanedbaný a není schopen podobnou službu návštěvníkům ani nabídnout. „Snažíme se přesvědčit o výhodě odborníků. Nemáme právní řešení, musíme pomocí propagace,“ přiznává také Ondráček.

Zástupci cestovních kanceláří přiznávají, že průvodce nevyužívají hlavně kvůli penězům. „Prodraží ceny zájezdů, je lepší, když to zvládne delegát, který se skupinou cestuje,“ potvrdili nezávisle na sobě zástupci dvou agentur. Jména nechtějí uvádět, protože spor s průvodci se táhne.

Jiní naopak přiznávají příznivý dopad průvodců. „Začal jsem si je brát i v tuzemsku a klienti jsou spokojenější. Ti lidé vědí víc, v tom se to vrátí,“ přiznal vedoucí další cestovní kanceláře. Jméno kvůli konkurenci ani on nechtěl uvést.

Průvodci dlouhodobě usilují o vymezení prostor, kde by stát vyžadoval místní odbornou způsobilost, podobně jako je tomu v turisticky atraktivních evropských zemích.

„Naším záměrem není diskriminovat cizince, ale stanovit rovné podmínky pro všechny. Stovky našich členů vynaložily nemalé prostředky na získání odborné způsobilosti. Vedle nich působí na trhu zahraniční a odborně nezpůsobilí průvodci, kteří nepříznivě ovlivňují kvalitu poskytovaných služeb,“ napsal předseda průvodcovské asociace Stanislav Voleman ministrovi pro místní rozvoj.

Své město poznávají také sami Brňané
Brňan prohlížející si své město s průvodcem? Donedávna nemyslitelné. Zájem ale začíná stoupat. Turistické informační centrum pořádá od loňska v sezoně pravidelné prohlídky a účast na nich roste. V sobotu pořádala také Asociace průvodců bezplatné prohlídky a přišlo přes tisíc lidí. „Je to oproti loňsku stoprocentní nárůst. Například do Reduty se ani všichni nedostali, za což se omlouváme,“ řekla LN pořadatelka Marina Sedláková.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...