Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brožová: Urválek byl moc mírný

"Velmi dobrá byla při procese spolupráce se soudruhy z StB," napsala v hodnocení procesu s Miladou Horákovou bývalá prokurátorka, která u justiční vraždy asistovala. K práci prokurátora Urválka byla Ludmila Brožová-Polednová v hodnocení kritičtější, vytýkala mu nedůrazné vystoupení.

Zhodnocení procesu

1/ Přesto, že přípravě procesu bylo věnováno poměrně hodně času, zdá se mi, že tento čas nebyl dostatečně dobře využit. Spousta času byla věnována protokolům předběžným, které byly velmi obšírné a nedávaly obraz o celé věci a naopak nás sváděly k tomu, abychom se věnovali příliš podrobnostem a odchylkám ve skutkovém ději. Myslím, že by bylo místo toho vhodnější důkladné politické školení, zaměřené k procesu, ke kterému se takto přistoupilo až těsně před procesem.

2/ Znovu připomínám, že pět intervenujících prokurátorů je moc. v žádném případě nemohou přímo u přelíčení udržovat mezi sebou kontakt. Myslím, že by byli na věc stačili soudruzi Urválek a Vieska.

Já osobně jsem se necítila na místě při tak odpovědném procesu. Mé vědomosti a zkušenosti na to nestačily a měla jsem velký strach, abych něco nezkazila. Proces však byl pro mě a myslím i pro s. Havelku velkou školou. Setkali jsme se zde opět s dvěma typy prokurátorů naprosto odlišných. S. Urválek je spíše mírný, věcný; ale někdy až únavný, protože citoval dlouhé pasáže z dokumentů spíše způsobem přednášky než dokazování. Někdy se zbytečně vracel a rozmělňoval již otázku, která byla dobře zodpověděna a hezky vyvrcholena. S. Vieska dodal procesu živost. Jeho způsob intervence znamená dobré využití procesu ve veřejnosti. Na něm je také vidět, že s takovým úmyslem přistupuje k přelíčení. Dala bych přednost typu prokurátora jako je s. Vieska. S. Urválek je velmi svědomitý, zvláště v přípravě procesu, v konceptu, ale neškodilo by mu trochu lehkosti a důraznějšího vystoupení.

3/ Velmi dobrá byla při procese spolupráce se soudruhy z Stb. Tomu je možno nejvíce děkovat, že proces dopadl dobře.

4/ Pokládám za správné, aby trestní oznámení v tak velkých věcech bylo jen stručné a aby práce, kterou je jinak nutno věnovat na sepsání tr. oznámení, byla věnována k vypracování žaloby. V tomto případě však prokurátoři pomáhali dělat trestní oznámení (které pak nebylo předloženo) a soudruzi z Stb se práce na žalobě nezúčastnili, protože zhotovovali tr. oznámení, které jak jsem uvedla, nebylo pak předloženo.

5/ Nelíbilo se mi, že byl přímo v tomto procesu žalován Buchal. Upozorňovala jsem na věc již ze začátku – bylo by lépe, kdyby byl vystupoval jako svědek a místo něho některý ze spolupracovníků Horákové.

6/ Upozorňuji na to, že při referování o procese jsem se již sešla s dotazy, proč nebyl u Hejdy vysloven absolutní trest.

7/ Myslím, že nebylo třeba tak úzkostlivě dbáti o to, aby se neukázalo, že organisace byla šířeji rozrostlá. Naše veřejnost chápe, že nemohlo jít o nějakou obrovskou organisaci, ale je dobře ukázat, že toto byly kořeny, a že mělo toto vedení také své pomahače venku. /V šachtinském procesu na př. prokurátor ukazuje, kde všude měla organisace své spolupracovníky/.

8/ Vynášení rozsudku má znít přesvědčivěji, důrazněji:- i v přednesu.

9/ Organisace.

Voda se přinášela do soudní síně vždycky těsně po přestávce, to se mohlo obstarat dřív.

Podepsána Brožová L.

Hodnocení průběhu procesu z pera Ludmily Brožové-Polednové

Hodnocení průběhu procesu z pera Ludmily Brožové-Polednové

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.