Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brückner bude experimentovat

Česko

Fotbalové reprezentaci začíná příprava na EURO, turnaj na Kypru absolvují i tři nováčci

PRAHA Necelých pět měsíců před zápasem se Švýcarskem, který v Basileji zahájí fotbalové mistrovství Evropy, nastává českým fotbalistům klíčové období. Do konce května musí reprezentační trenér Karel Brückner rozhodnout o složení týmu pro šampionát, kandidátů na třiadvacet volných míst je přitom letos nezvykle mnoho.

Prvním testem bude pro hráče za tři týdny přípravný turnaj na Kypru, v jehož rámci se národní tým utká s výběrem řecké ligy a Polskem. „Nejdůležitější je, že budeme celý týden pohromadě,“ pochvaloval si včera Brückner, když oznámil nominaci.

Pozvánku na únorový dvojzápas dostalo 28 hráčů, mezi nimi i tři nováčci: obránce Jan Rajnoch a záložníci Mario Holek a Luboš Kalouda. „Několikrát jsme se dostali do potíží, když jsme přišli o Tomáše Galáska, a právě Rajnoch s Holkem by mohli být vhodnou alternativou. Šanci však dostanou i hráči, kteří do týmu patří, ale v poslední době pravidelně nehráli,“ popsal český kouč přínos soustředění na Kypru.

První zápas s řeckým výběrem nebude na rozdíl od duelu s Polskem oficiálním reprezentačním utkáním a nastoupí v něm především hráči, které o předchozím víkendu nečekají zápasy v lize. „Všichni hráči ale odehrají alespoň jeden celý poločas,“ vysvětlil Brückner.

Šanci mají tři desítky hráčů Nabitý mezinárodní kalendář totiž českému kouči nenabízí příliš příležitostí pro hledání optimálního složení týmu. Mezi kyperským turnajem a závěrečnou přípravou na šampionát bude mít Brückner hráče pohromadě už jen jednou - na konci března v Kodani při přátelském utkání s Dánskem.

Týden před startem mistrovství sice reprezentaci v Praze čekají ještě dva zápasy s Litvou a Belgií, v té době však už bude o podobě týmu pro šampionát dávno rozhodnuto. „Rajnoch, Holek a Kalouda to budou mít těžké, ale proč by se na EURO nemohli dostat? Trenér Brückner jim možná nominací napovídá, že na sobě musí na jaře pracovat, protože mají velkou šanci,“ připomněl trenér reprezentační sedmnáctky Josef Pešice.

Brückner má pověst konzervativního trenéra, který sází především na prověřené hráče. Před svým třetím velkým šampionátem má však na výběr z tak širokého kádru jako nikdy předtím. Šanci jet na EURO má podle Brücknera dalších sedm hráčů, kteří chybějí v nominaci na kyperský turnaj. „Jejich jména nechci prozrazovat. Kádr ale rozhodně uzavřený není,“ připustil kouč, podle něhož nemá jisté místo žádný z hráčů. „Může přijít zranění nebo velký propad formy,“ dodal.

Účast na nejvýznamnější fotbalové akci roku je lákavou představou, která může výrazně ovlivnit budoucnost hráčů. „Zahraniční kluby sledují hráče průběžně v ligových zápasech, jenže úspěch na velkém turnaji může být razítkem, které přestup stvrdí,“ zdůraznil Pešice.

Klíčem k rozluštění tajenky, kteří hráči v červnu odjedou do Rakouska a Švýcarska, bude zřejmě březnový zápas s Dánskem. „Já ale budu mít jasno dřív. Mužstvo se buduje dlouhodobě, jeden zápas na tom nic nezmění. Hráči se totiž nominují sami svými výkony v lize,“ připomněl Brückner.

Definitivní rozhodnutí musí český trenér učinit nejpozději 24. května, kdy vedení reprezentace nahlásí Evropské fotbalové unii jména 23 vyvolených hráčů.

Rozhovor s Janem Rajnochem na str. 22

***

Nominace reprezentace Brankáři: Blažek (13/0), Čech (56/0), Zítka (1/0) Obránci: Grygera (51/2), Jankulovski (62/10), Kadlec (2/0), Kováč (21/1), Pospěch (5/0), Rajnoch (0/0), Rozehnal (41/0), Ujfaluši (64/2), Šimůnek (0/0) Záložníci: Galásek (63/1), Holek (0/0), D. Jarolím (13/1), Kalouda (0/0), Kladrubský (1/0), Matějovský (6/1), Plašil (33/2), Polák (34/6), Pudil (3/1), Rosický (68/19), Sionko (27/4) Útočníci: Baroš (61/31),Fenin (4/0), Vlček (8/0), Koller (83/51), Kulič (11/3)

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...