19. února 2010 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bruntálský policista zbil sprejery, dostal podmínku

Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak... | foto: Shutterstock

BRUNTÁL Podmíněný trest dnes Okresní soud v Bruntále udělil bruntálskému policistovi, který si údajně násilím vynutil přiznání dvou mladých sprejerů. Rozsudek ještě není pravomocný. Odsouzený policista se na místě odvolal. Vinu popírá. Státní zástupce Alois Dlouhý si ponechal lhůtu.

Před soudem stanul i jeho kolega, který podle obžaloby bití nezabránil. Toho soudce zprostil obžaloby. Neprokázalo se, že by o nezákonném postupu podřízeného věděl.

"U obou obžalovaných odvolání zvážím," řekl Dlouhý. Dodal, že oba zbití chlapci, jednomu v době napadení bylo 14 let, byli skutečně sprejeři. Starší byl za to dokonce odsouzen. "To ale nic nemění na trestnosti počínání policisty. Ať by byli podezřelí z čehokoliv, policista je nemůže nutit k přiznání násilím," dodal.

Policisté zůstávají ve službě
Odsouzený policista dostal osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. On i jeho kolega dál pracují u policie. "Čekáme na pravomocný rozsudek," řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková. Pokud bude policista pravomocně odsouzen, bude muset řady policie okamžitě opustit.

Podle Dlouhého dvojice policistů v červnu 2008 dopadla dva mladíky podezřelé ze sprejerství. Našli u nich dokonce prázdné i plné spreje. "Naložili je do služebního vozu a odvezli za budovu, kterou údajně posprejovali," uvedl žalobce s tím, že tam jeden z policistů postupně z vozu mladíky vytáhl a fackami je nutil k přiznání. "Jeden se přiznal, druhý ne," uvedl Dlouhý.

Sprejer utrpěl lehká poranění
Policisté pak oba zadržené převezli na policejní služebnu, kde s nimi sepsali protokol. Sprejeři se doma svěřili rodičům. Jeden dokonce vyhledal lékařské ošetření. Lékař zjistil, že utrpěl lehká poranění.

Oba policisté vinu od začátku popírali. Tvrdili, že za budovu opravdu zajeli, ale jen proto, aby se podívali, zda na ní nejsou nápisy i z druhé strany. "Tvrdí, že ani nezastavili a hned pokračovali v cestě na služebnu," uvedl Dlouhý.

Soudce zprostil obžaloby policistu, velitele hlídky, který seděl v autě a během údajného bití hlídal jednoho ze zadržených. "Podle rozsudku byla tma a nebylo dostatečně prokázáno, že by o počínání kolegy věděl," zakončil Dlouhý s tím, že kvůli odvolání obžalovaného se případem nyní bude zabývat ostravský krajský soud.

ČTK