Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel chce zakázat kouření

Česko

BRUSEL Evropská komise připravuje zákaz kouření na veřejných místech napříč celou Evropskou unií, tedy i v Česku či na Slovensku. Napsal to včera bruselský server EUObserver, podle něhož by s návrhy v tomto směru měla komise přijít příští rok.

V některých členských zemích už obdobná restriktivní opatření platí například v restauracích, ale i na dalších veřejných místech. V jiných státech jsou podmínky pro kuřáky o poznání vstřícnější, ať už kvůli chybějícím zákonům, nebo kvůli tomu, že třeba majitelé restaurací dané normy nerespektují či obcházejí. „Potřebujeme úplný zákaz kouření ve všech veřejných prostorech, v dopravě a na pracovišti,“ cituje server eurokomisaře Johna Dalliho. Ten v německém tisku potvrdil, že komise pracuje na návrhu normy, která by měla obsahovat tento zákaz. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a v zastřešených zastávkách hromadné dopravy.

V restauracích je kouření také do jisté míry omezeno, i když je na majitelích, aby rozhodli, jaký jejich podnik bude mít přístup ke kouření. V Česku se uvažovalo i o úplném zákazu kouření, který ale nakonec po zdlouhavých debatách neprošel. Server EUObserver jako příklad ukazuje Belgii, tedy místo, kde sídlí většina hlavních institucí Evropské unie. Tam si mohou lidé zapálit jen v kavárnách a podnicích, kde se neservíruje jídlo.

Autor: