1
Po stopách surrealismu
Pánové s buřinkou, postavy se zakrytým obličejem, krásné ženy a blankytně modrá obloha. To jsou některé motivy obrazů belgického surrealistického malíře Reného Magritta (1898-1967). Začátkem června bylo v Bruselu na Place Royal otevřeno muzeum, které představuje největší sbírku jeho děl na světě (www.musee-magritte-museum.be).
Zajímavé je architektonické řešení muzea - jeho tvůdci záměrně zatemnili všechna okna, aby se návštěvníci mohli plně ponořit do světa Magrittovy fantazie.
2
Kam na belgické pivo
Prohlídku Magrittova muzea můžete zakončit ve stylové
hospůdce La Fleur en Papier Doré (Rue des Alexiens). Při pití jednoho z mnoha druhů belgických piv můžete obdivovat bohatou výzdobu lokálu - stěny pokryté obrázky, nástěnnými malbami a citáty. Právě zde se začátkem 20. století začala scházet skupina surrealistů včetně Magritta, který tu uspořádal svoji první výstavu. Podoba lokálu se od těch dob téměř nezměnila, i když před lety prošla hospoda kompletní rekonstrukcí.
3
Mušle s bagetou a hranolky
Kdo se vydá do Bruselu, neměl by vynechat jedno z nejtypičtějších místních jídel - mušle servírované ve velkém hrnci s bílou křupavou bagetou, máslem a propečenými hranolky. Ochutnat je můžete například ve vyhlášené restauraci Chez Leon na ulici Rue des Bouchers v centru města, kde dělají i domácí pivo. A dezert?
Jedině teplá vafle se šlehačkou!
4
Čurající rodinka
Jeden z nejznámějších symbolů Bruselu je bezesporu Manneken Pis - bronzová soška čurajícího panáčka (roh Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes). Podle jedné z legend znázorňuje chlapečka, který kdysi zachránil obléhané město tím, že se vyčural na hořící zápalnou šňůru od bomby. V roce 1987 přibyla k chlapečkovi i čurající holčička. Málokdo už ale ví o třetím členovi rodinky -soše psího křížence (Zinneke Pis) se zadní nohou typicky zvednutou na patník. Nachází se v zapadlé uličce nedaleko centra a díky jeho nenápadnému umístění na něj většina turistů narazí spíš náhodou.
5
Komiksová procházka
Belgie je kolébkou jednoho z nejoblíbenějších komiksových hrdinů - reportéra dalších kreslených figurek. Můžete se na ně zajít podívat do bruselského muzea komiksů.
Je to už 20 let, co otevřelo své brány, a Brusel proto vyhlásil letošní rok rokem komiksů. Oslavy vyvrcholí v říjnu osmým ročníkem tradičního bruselského festivalu komiksů. Pokud nechcete čekat do podzimu, můžete si udělat komiksovou procházku po Bruselu. Na více než třiceti budovách a zdech jsou v ulicích města nakresleny v nadživotní velikosti komiksové příběhy od slavných autorů. Mnohé z nich se nacházejí v nenápadných zákoutích a dokonale zapadají do okolního prostředí.