Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel je město mušlí, komiksů a Magritta

Česko

Brusel má tak trochu smůlu. Většina lidí ho má zapsaný jako město eurokratů, maximálně si ještě vzpomenou na pěkné náměstí. Je to ale také místo, kde vznikl slavný komiks o Tintinovi nebo třeba Šmoulové, a tvořil tu jeden z největších surrealistů - malíř René Magritte.

1

Po stopách surrealismu

Pánové s buřinkou, postavy se zakrytým obličejem, krásné ženy a blankytně modrá obloha. To jsou některé motivy obrazů belgického surrealistického malíře Reného Magritta (1898-1967). Začátkem června bylo v Bruselu na Place Royal otevřeno muzeum, které představuje největší sbírku jeho děl na světě (www.musee-magritte-museum.be).

Zajímavé je architektonické řešení muzea - jeho tvůdci záměrně zatemnili všechna okna, aby se návštěvníci mohli plně ponořit do světa Magrittovy fantazie.

2

Kam na belgické pivo

Prohlídku Magrittova muzea můžete zakončit ve stylové

hospůdce La Fleur en Papier Doré (Rue des Alexiens). Při pití jednoho z mnoha druhů belgických piv můžete obdivovat bohatou výzdobu lokálu - stěny pokryté obrázky, nástěnnými malbami a citáty. Právě zde se začátkem 20. století začala scházet skupina surrealistů včetně Magritta, který tu uspořádal svoji první výstavu. Podoba lokálu se od těch dob téměř nezměnila, i když před lety prošla hospoda kompletní rekonstrukcí.

3

Mušle s bagetou a hranolky

Kdo se vydá do Bruselu, neměl by vynechat jedno z nejtypičtějších místních jídel - mušle servírované ve velkém hrnci s bílou křupavou bagetou, máslem a propečenými hranolky. Ochutnat je můžete například ve vyhlášené restauraci Chez Leon na ulici Rue des Bouchers v centru města, kde dělají i domácí pivo. A dezert?

Jedině teplá vafle se šlehačkou!

4

Čurající rodinka

Jeden z nejznámějších symbolů Bruselu je bezesporu Manneken Pis - bronzová soška čurajícího panáčka (roh Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes). Podle jedné z legend znázorňuje chlapečka, který kdysi zachránil obléhané město tím, že se vyčural na hořící zápalnou šňůru od bomby. V roce 1987 přibyla k chlapečkovi i čurající holčička. Málokdo už ale ví o třetím členovi rodinky -soše psího křížence (Zinneke Pis) se zadní nohou typicky zvednutou na patník. Nachází se v zapadlé uličce nedaleko centra a díky jeho nenápadnému umístění na něj většina turistů narazí spíš náhodou.

5

Komiksová procházka

Belgie je kolébkou jednoho z nejoblíbenějších komiksových hrdinů - reportéra dalších kreslených figurek. Můžete se na ně zajít podívat do bruselského muzea komiksů.

Je to už 20 let, co otevřelo své brány, a Brusel proto vyhlásil letošní rok rokem komiksů. Oslavy vyvrcholí v říjnu osmým ročníkem tradičního bruselského festivalu komiksů. Pokud nechcete čekat do podzimu, můžete si udělat komiksovou procházku po Bruselu. Na více než třiceti budovách a zdech jsou v ulicích města nakresleny v nadživotní velikosti komiksové příběhy od slavných autorů. Mnohé z nich se nacházejí v nenápadných zákoutích a dokonale zapadají do okolního prostředí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...