Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel řeší tři stížnosti na Google

Česko

BRUSEL Evropská komise zkoumá tři stížnosti na americkou společnost Google, která vlastní i stejnojmenný internetový vyhledávač.

Google v této souvislosti uvedl, že za stížnostmi stojí jeho konkurence včetně amerického počítačového gigantu Microsoft. „Evropská komise může potvrdit, že obdržela tři stížnosti proti Googlu, které zkoumá. Komise zatím nezahájila oficiální vyšetřování,“ uvádí se v tiskovém prohlášení komise.

Podle Googlu za stížnostmi stojí britská společnost Foundem, která provozuje internetové schránky, jež porovnávají ceny zboží ve Velké Británii, francouzský „právnický“ vyhledávač eJustice.fr a právě Microsoft, který mimo jiné vlastní populární web pro porovnávání cen zboží Ciao.

Konkurentům Googlu se mimo jiné nelíbí, že je americký internetový gigant postihuje v rámci vlastního vyhledávače, který je ve světě jednoznačně nejpoužívanější, když jim přiděluje méně zajímavé pořadí. Google ovšem tvrdí, že podobnou praxi může poměrně těžko ovlivnit, protože ji ovlivňují pouze počítače. Firma navíc poukazuje na to, že ostatní konkurenční společnosti si stojí ve vyhledávači Google velmi vysoko.

Microsoftu se zase nelíbí, že Google zneužívá svého postavení a uměle drží velmi vysoké reklamní ceny. To je dáno tím, že firma prodává reklamu prostřednictvím aukcí a sama stanovuje minimální výši nabídek. Google ovšem tuto konkrétní stížnost nekomentoval.

Nejde však o první podobný případ. Prakticky stejnou praxí se zabývá i německý kontrolní úřad po stížnostech dalších konkurenčních firem. Google přitom v Evropě ovládá zhruba 90 procent trhu s reklamou v rámci internetových vyhledávačů, v USA je to zhruba 80 procent.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...