Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel řeší tři stížnosti na Google

Česko

BRUSEL Evropská komise zkoumá tři stížnosti na americkou společnost Google, která vlastní i stejnojmenný internetový vyhledávač.

Google v této souvislosti uvedl, že za stížnostmi stojí jeho konkurence včetně amerického počítačového gigantu Microsoft. „Evropská komise může potvrdit, že obdržela tři stížnosti proti Googlu, které zkoumá. Komise zatím nezahájila oficiální vyšetřování,“ uvádí se v tiskovém prohlášení komise.

Podle Googlu za stížnostmi stojí britská společnost Foundem, která provozuje internetové schránky, jež porovnávají ceny zboží ve Velké Británii, francouzský „právnický“ vyhledávač eJustice.fr a právě Microsoft, který mimo jiné vlastní populární web pro porovnávání cen zboží Ciao.

Konkurentům Googlu se mimo jiné nelíbí, že je americký internetový gigant postihuje v rámci vlastního vyhledávače, který je ve světě jednoznačně nejpoužívanější, když jim přiděluje méně zajímavé pořadí. Google ovšem tvrdí, že podobnou praxi může poměrně těžko ovlivnit, protože ji ovlivňují pouze počítače. Firma navíc poukazuje na to, že ostatní konkurenční společnosti si stojí ve vyhledávači Google velmi vysoko.

Microsoftu se zase nelíbí, že Google zneužívá svého postavení a uměle drží velmi vysoké reklamní ceny. To je dáno tím, že firma prodává reklamu prostřednictvím aukcí a sama stanovuje minimální výši nabídek. Google ovšem tuto konkrétní stížnost nekomentoval.

Nejde však o první podobný případ. Prakticky stejnou praxí se zabývá i německý kontrolní úřad po stížnostech dalších konkurenčních firem. Google přitom v Evropě ovládá zhruba 90 procent trhu s reklamou v rámci internetových vyhledávačů, v USA je to zhruba 80 procent.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!