Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel schválil pobídky. Vrátí se do Česka filmaři?

Česko

PRAHA Českým filmařům svitla naděje na nové zakázky. Jejich dlouholetý tlak na vládu se vyplatil. Evropská komise schválila České republice program finančních pobídek filmovým produkcím. Na základě tohoto programu bude moci stát vrátit producentům, kteří budou natáčet v Česku, část utracených peněz. Schválené schéma je platné do konce roku 2015.

Ředitelka odboru médií a audiovize ministerstva kultury Helena Fraňková rozhodnutí Bruselu zatím nechce komentovat. Její úřad je ještě nemá k dispozici, komise je schválila ve čtvrtek. „Měli bychom je dostat dnes mailem, za několik dní poštou, potom budeme o schválených podmínkách pobídek informovat.“

Podle Fraňkové není zřejmé, jaké finanční podmínky v rozhodnutí budou. V Česku se mluví o tom, že pro letošní rok má ministerstvo na pobídky připraveno 400 milionů korun. To by při dvacetiprocentní úrovni podpory znamenalo, že jsou připraveny pobídky zhruba pro dvě miliardy nákladů utracených za natáčení v České republice; taková suma představuje trojnásobek obratu, který dosáhla zahraniční produkce v ČR loni.

Program podpory filmového průmyslu v Česku má pomoci navrátit zejména zahraniční filmové štáby do českého prostředí a tak zastavit propad filmového průmyslu. „Rozhodnutí samozřejmě vítáme, zatím jsem o tom nevěděl. Věřím, že by k nám pobídky mohly znovu zahraniční filmaře přilákat,“ řekl dnes ČTK předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.

Program loni v říjnu schválila vláda. Investoři budou moci požádat o vrácení až 20 procent některých utracených nákladů. Opatření má zajistit zakázky firmám v souvisejících službách i ve výrobě, zaměstnat odborníky a vytvořit krátkodobá pracovní místa.

Autor:

Pronájem bytu 3+1, 78m2
Pronájem bytu 3+1, 78m2

Vsetínská, Valašské Meziříčí, okres Vsetín
15 000 Kč/měsíc