Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel si „posvítí“ na domácí zabijačky

Česko

Zpřísnit režim tradičním domácím zabijačkám chce Rada Evropské unie.

PRAHA Zabijačky, které neodmyslitelně patří k českému venkovu, se na příště budou řídit novými evropskými regulemi. Přísnější pravidla jsou součástí nařízení o ochraně zvířat při usmrcení.

Rada EU totiž vyslyšela připomínky týkající se průběhu domácích porážek v Rumunsku.

„Tam se usmrcení prý provádělo rituálním způsobem. Tedy že se zvířata před porážkou neomráčila. Byly to informace z Komise EU. Rada si proto vymínila, že takovéto porážky musí probíhat odpovídajícím způsobem,“ popsal LN europoslanec KDU-ČSL Jan Březina.

Doporučení EU znamená, že si každý stát musí zajistit, aby porážky byly prováděny humánním způsobem. „Trochu se toho děsím. Po nedávných zkušenostech se zbytečně přísnými jatečními předpisy se obávám, že i v tomto případě budeme papežštější než papež,“ řekl Březina.

Aby při domácích porážkách zvířata netrpěla, stanovuje nová evropská legislativa nejen nutnost prase před smrtí omráčit. Vyžaduje i odbornou způsobilost porážejícího. „Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná buď o vegetariánské spiknutí nebo o akci toho typu lidí, kteří si sice s chutí dají vepřový steak, ale přitom jaksi zapomínají, že předtím je nutné dotyčné zvíře usmrtit,“ soudí Březina.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ale uklidňuje. „My jsme na tom spolupracovali v rámci našeho předsednictví. Jde o řešení různých rituálních porážek. Je to širší téma a musíme najít celoevropský konsenzus,“ vysvětluje Duben. Podle něj se česká Státní veterinární správa k zpřísnění domácích porážek prasat zatím nechystá. „Klasických evropských zemí se to netýká. Z širšího hlediska to ovšem je problém,“ řekl Duben.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!