15. května 2018 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krvácení do mozku, zlomeniny a mlhavé vidění. Zachoval bych se stejně, říká číšník napadený Nizozemci

Turisty napadený číšník Miroslav na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisty napadený číšník Miroslav na tiskové konferenci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Před novináře předstoupil s černou kšiltovkou na hlavě a tmavými brýlemi na očích. Pětatřicetiletý číšník Miroslav, kterého před necelými čtyřmi týdny v Praze brutálně napadla skupina Nizozemců, byl minulé úterý propuštěn z nemocnice, stále však má problémy s pravým okem. Incident, během něhož utrpěl vážná poranění hlavy, neboť se zastal svého kolegy, mu prý změnil život. Zachoval by se ale stejně.

Číšník restaurace Polpo, která je součástí obchodního domu Quadria v centru metropole, v úterý poprvé vystoupil na veřejnosti. Na setkání s novináři nejprve poděkoval doktorům a sestrám v nemocnici Na Homolce, kde byl hospitalizován, dále rodině, přátelům a také občanům, že mu drželi palce a událost jim nebyla lhostejná.

Kopance a rány pěstmi, které mu útočníci uštědřili, mu způsobily otřes mozku s krvácením do mozku a zlomeniny kostí kolem oka. Lícní kost, jíž měl zlomenou natřikrát, mu zpevňují šrouby.

Turisty napadený číšník Miroslav na tiskové konferenci.
Turisty napadený číšník Miroslav na tiskové konferenci (v černé košili).

„Na pravé oko vidím pořád trochu mlhavě. Cítím se o něco lépe, ale pořád to není, jak bych si přál. Nemůžu nic vykonávat, ani se ohýbat,“ popisoval svůj aktuální stav.

Rodák z Brna, který v restauraci, v níž k útoku došlo, pracuje tři roky, strávil v nemocnici přes dva týdny. Dva dny ležel v umělém spánku. „Když jsem se probudil, děkoval jsem Bohu, že jsem stále tu a žiju,“ řekl. Podle svých slov prodělal dvě operace, žádná další ho zatím nečeká.  Kdy se opět vrátí do práce, zatím vzhledem ke svému zdravotnímu stavu netuší.

Odhodil cigaretu a přerušil pauzu

V době, kdy skupinka Nizozemců vyvolala potyčku, měl prý zrovna přestávku. Když ale zahlédl, že je jeho kolega v nesnázích, neváhal, odhodil cigaretu a přispěchal mu na pomoc.

„Bohužel jsem taková povaha. Celý život sportuji, jsem statnější postavy a vždycky jsem pomáhal,” vzpomínal otec tříletého dítěte s tím, že Nizozemci byli vulgární a obsluhu slovně napadali. V budoucnu by se v podobné situaci podle svých slov zachoval stejně. „Chtěl jsem prvotně pomoci, byly tam děti, maminky, starší lidé,“ vysvětloval.

Ze samotného incidentu si toho příliš nepamatuje. Záběry z něj, které obrazily republiku a později se za ně styděl i nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, prý už měl možnost jednou zhlédnout. Vícekrát jej ale už prý vidět nechce.

Ačkoliv dvojice hlavních obviněných z napadení Miroslava během soudního líčení, po němž byli vzati do vazby, projevila lítost a ochotu číšníka finančně odškodnit, svou oběť dosud nekontaktovali. Miroslav si momentálně ani nedokáže představit, že by se měl s útočníky osobně setkat.

Od soudu by podle něj měli odejít s exemplárními tresty, aby prý ostatní turisté věděli, že nemohou páchat zlo na českých občanech.

Chybně zadržení Izraelci

Skupina Nizozemců - z nichž jsou někteří marockého a íránského původu -, napadla číšníka v sobotu 21. dubna kolem šesté hodiny večer. Šestatřicetiletý Miroslav se zastal svého kolegy poté, co se cizincům nelíbilo upozornění, že v podniku nemohou konzumovat donesený alkohol.

Muže zadržela policie o dva dny později na ruzyňském letišti krátce před jejich odletem. Dva členové skupiny, bratři, kteří číšníkovi uštědřili několik kopanců a ran pěstmi, skončili ve vazbě, za těžkému ublížení na zdraví jim hrozí až desetileté vězení. Tři odešli od Obvodního soudu pro Prahu 1 s osmiměsíční podmínkou za výtržnictví, zároveň byli na pět let vyhoštěni ze země. Zbylé dva již dříve policie propustila, neboť se prý konflikt snažili mírnit.

Server Aktuálně.cz v pondělí informoval, že policisté při pátrání po útočnících nejprve mylně zadrželi skupiny izraelských turistů. Den po napadení vtrhli členové zásahové jednotky se samopaly do několika pokojů v hotelu Astoria. Podle výpovědi Izraelců začali hotelové hosty, které považovali za podezřelé bít a drželi jim zbraně u hlav. Údajně je přitom ani nezkoušeli legitimovat. Turisté si chtějí stěžovat na policejní brutalitu a zbytečné ponížení, neboť byli „ve vláčku“ vedeni na služebnu ulicemi metropole. Policie se za zásah omluvila.

rsaRobert Sattler

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč