20. srpna 2016 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brzké nástupy jara jsou problém, říká akademik Žalud

pedagog Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pedagog Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální... | foto: Marie Stránská, MAFRA

BRNO V tradičně zemědělských, níže položených oblastech už teď zemědělci pociťují dopady změny klimatu, říká v rozhovoru pro sobotní vydání LN pedagog Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Zdeněk Žalud. Hovořila s ním Eliška Nová.

LN: Jak konkrétně se změny klimatu v zemědělství projevují?
Zimy jsou v níže položených oblastech prakticky beze sněhu. Znamená to, že není ve sněhové pokrývce zachytávána voda, která je důležitá pro doplnění podzemních vod v jarním období. A současně chybí sněhová pokrývka. Ta přitom pro naše ozimé plodiny, jako je řepka a pšenice, funguje jako peřina. Když chybí, tak plodiny často při nízkých teplotách vymrzají. Jaro také začíná stále dříve. Někdo by řekl fajn, budeme mít delší vegetační období, což nám přinese nové možnosti. Ano, budeme mít delší vegetační dobu, ale to nás nezbaví vpádů studeného vzduchu, tedy jarních mrazíků. Pokud jaro začne na počátku nebo v polovině března, tak časové okno pro vpád studeného vzduchu, který poničí například kvetoucí ovocné stromy, je podstatně delší, než když jaro začne v polovině dubna. Pozorujeme rovněž daleko výraznější výskyt zemědělského sucha, což je vůbec nejdůležitější problém, jehož dopady budeme se změnou klimatu řešit. I když obecně přibývají extrémy, kromě sucha také přívalové deště, jarní mrazíky nebo vlny veder.

LN: Na světové konferenci o klimatu loni v Paříži se politici shodli, že bychom do roku 2050 neměli přesáhnout oteplení o dva stupně Celsia. Je to vůbec reálné?

pedagog Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální...

Zemědělci pociťují dopady změny klimatu, říká pedagog a vědecký pracovník Zdeněk Žalud

Když to říkají... Shodli se na tom, že hranice dvou stupňů oteplení ve vztahu k roku 1750 je hranice, kdy naše ekosystémy nebudou ještě zásadním způsobem ovlivněny či změněny. Z pohledu odborníků je to mimořádně optimistická představa. Na území Česka máme zdokumentováno, že za posledních 130 let stoupla teplota o 1,1 stupně Celsia, do roku 2050 nám tedy zbývá necelý jeden stupeň. I kdyby se v­současné době zastavily veškeré emise CO2 a dalších skleníkových plynů, což je nereálný nesmysl, tak zpětnými vazbami a setrvačnými silami se nad dva stupně bohužel s pravděpodobností hraničící s jistotou dostaneme.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.