Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
29. prosince 2017 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brzy o nás uslyšíte, loučili se Gabčík a Kubiš. Před 76 lety přistáli v protektorátu

Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Adolf Opálka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Adolf Opálka... | foto: Archiv MAFRA/ČTK

PRAHA Půl hodiny po poledni 28. prosince 1941 se na britské letecké základně Tangmere rozdrnčel telefon. Akce může začít. Přesně ve 22.00 tamního času se od dráhy odlepila kola upraveného bombardéru Halifax. První pilot Ronald Clifford Hockey nabral výšku a stočil příď čtyřmotorového letounu na východ. Na temnou Evropu. V trupu se usadili muži v civilních šatech, kteří však prošli speciálním vojenským výcvikem. Nad okupované vlasti se dostali právě 29. prosince.

Přesně před šestasedmdesáti lety se do tehdejšího protektorátu vrátili českoslovenští parašutisté ze skupin Silver A, Silver B a Anthropoid. Jozef Gabčík a Jan Kubiš z posledně zmíněné skupiny měli za úkol zabít jednoho z nejmocnějších mužů třetí říše: Reinharda Heydricha.

Noční let nepostrádal dramatické okamžiky. „0.42, nad Darmstadtem setkání s nepř. stihači, obratností pilota však letoun uniká,“ píše se v hlášení.

Operace Anthropoid

I s anglickou posádkou je v letounu 16 osob. Nad Čechami po bombardéru střílejí děla. Posádka se domnívá, že patří k protiletadlové obraně plzeňské Škodovky. Krátce po druhé hodině ráno pilot začne klesat z výšky deseti tisíc stop na pouhých devět set. „2.24, vysazena východně od Plzně skupina Anthropoid.“

Gabčík s Kubišem spolu se svým vybavením mizí za letadlem. O půl hodiny později už je stroj prázdný a otáčí na západ.

Záznam letu, výsadek operace Anthropoid.
Záznam letu, hlášení štkpt. Jaroslava Šustra.

„Po celou dobu letu, jakož i před ním a před seskokem samotným projevila skupina Silver A opravdu nejlepší duchovní kondici. Rovněž tak Anthropoid, kde však byl znatelně lepší rtm. Gabčík. Skupina Silver B zdála se býti před letem úplně deprimována, ačkoliv po rozkaze k seskoku provedla tento bez zaváhání. Depresi naznačilo několik poznámek, jako: ‚Tak oni to myslí doopravdy‘, ‚To je štěstí, že jdu, jinak bych to všechno rozházel.‘ Obě poznámky pronesl rt. Zemek, zároveň mávnutím ruky odepře je blíže vysvětlit,“ uvádí záznam o letu. I do úředního dokumentu se dostaly okamžiky těsně před seskokem.

„Skupina Silver A i Anthropoid před seskokem podala dispatcherovi ruku a přesvědčivě řekla: ‚Brzy o nás uslyšíte, uděláme všechno, co bude možné.‘,“ končí záznam z letu.

Gabčík si při dopadu na zmrzlou zem zranil nohu. Parašutisté ukryli vybavení v zahradní kůlně. Kubiš se vydal do nedaleké vesnice zjistit, kde se vlastně ocitli. Farář František Samek mu řekl, že je ve středočeských Nehvizdech. Posádka Halifaxu ze 138. perutě RAF udělala navigační chybu a původně určené místo u Ejpovic nedaleko Plzně minula o dobrých sto kilometrů vzdušnou čarou. Ráno se oba parašutisté vydali na nádraží v Mstěticích. A dopoledne už vyhledali v Rokycanech na Plzeňsku penzionovaného železničáře Václava Stehlíka s heslem „Přinášíme pozdrav od Hradeckého“. Navázali tak kontakt s domácím odbojem. O pět měsíců později, 27. května 1942, zaútočí v Praze na Heydrichovu limuzínu. Pár dní nato zastupující říšský protektor na následky zranění umírá.

Jejich čin změnil dějiny Československa. Akce měla mimořádný mezinárodní ohlas. Následně odstoupily signatářské země od mnichovské dohody. To přispělo k znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Skupina Silver A pod velením nadporučíka Alfréda Bartoše působila na Pardubicku. Už 15. ledna 1942 navázala její vysílačka Libuše spojení s Londýnem. Parašutisté splnili i druhý úkol: kontaktovat klíčového agenta československého zpravodajství Paula Thümmela. „V rámci odboje předvedli Bartošovi lidé mimořádný výkon. Přitom se na ně poněkud zapomíná,“ řekl Miloš Borovička z Roty Nazdar. Ta spolu s Československou obcí legionářskou připravila na začátku roku 2017 dlouhodobý projekt Libuše volá Londýn, který mimořádnou zpravodajskou operaci připomenul. Mimo jiné vysíláním z repliky vysílačky, při které použili původní anténu radiotelegrafisty Silver A Jiřího Potůčka.

Tomáš Málek

Autor

Tomáš Málektomas.malek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!