Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vláda a prezident splachují respekt k Česku za lidská práva, říká Bubeník

USA

  13:01
PRAHA - Studentský aktivista z listopadu 1989 Jan Bubeník považuje za velkou ostudu, že současní politici na mezinárodní úrovni ustupují od obhajoby lidských práv, která byla dříve velkou devizou České republiky, respektive Československa.

Podnikatel, bývalý politik a studentský aktivista z dob sametové revoluce Jan Bubeník. foto: ČTK

Bývalý studentský aktivista a jeden z organizátorů studentské stávky v listopadu 1989 se domnívá, že Česká republika se nevyrovnala dostatečně s komunistickou minulostí. „Je vidět, že probíhá - alespoň to tak z médií vypadá - boj o to, kdo bude vykládat historii z archivů,“ řekl. Podpora, kterou lidé komunistické straně a novým politickým stranám dávají, je podle něj často výrazem frustrace a důsledkem zklamání klasických politických stran a jejich elit.

K TÉMATU:

Kazivláda a kaziprezident

Česká republika se podle Bubeníka byla schopná díky lidským právům v mezinárodním měřítku více prosadit. „Tuhle pozici jsme budovali tak, abychom byli hodnověrní a byli jsme za to respektováni, docela dlouho. A myslím si, že stačí dvě tři vystoupení současné vlády nebo současného prezidenta, abychom to skoro spláchli. To si myslím, že je velká hanba, a musím říct, že se za to osobně strašně stydím,“ řekl Bubeník.

ČTĚTE TAKÉ:

Média v rukou miliardářů

Bubeníka, který po sametové revoluci na chvíli usedl v tehdejším federální parlamentu, v současnosti znepokojuje, že miliardáři skupují tuzemská média. „To není něco, z čeho by měl člověk mít radost,“ konstatoval. „Dobré je, že technologický pokrok prohlubuje demokracii přes sociální sítě. Není těžké umístit chytrý článek, nápad nebo názor a ten se může virtuálně šířit. Je zajímavé, jak si společnost vždy najde cestu k sebekorekci,“ dodal. Z profesního hlediska Bubeníkovi, který přes deset let vede firmu zaměřenou na vyhledávání manažerů, vadí, že státní podniky podle jeho názoru neřídí kompetentní lidé.

Návrat do politiky? Ne

Bubeník v minulosti dostal několik nabídek vrátit se do politiky, dosud jich ale nevyužil. V 22 letech, kdy byl několik měsíců poslancem, dal přednost studiu v USA. „Měl jsem pocit, že toho o životě vím tak strašně málo, že by bylo nehorázné pokoušet se z téhle pozice regulovat život ostatním a říkat, jak mají ten život žít,“ poznamenal. „Jsem rád, že jsem se z toho vymotal a mohl mít normální život,“ řekl.

Působení v politice by podle něj mělo být veřejnou službou, kterou by měli dělat lidé, kteří ve své profesi uspěli, mají za sebou rodinné zázemí a ekonomickou nezávislost tak, aby nebyli zkorumpovatelní. „A musím přiznat, že politika je pro mě v tuhle chvíli natolik nepřehledná a natolik neproduktivní činnost, že jsem ještě moc mladý a neklidný, abych měl tu trpělivost tam vysedávat. Možná se to věkem změní, ale byl bych radši, kdybych mohl zůstat v politickém důchodu,“ řekl Bubeník.

Ohlédnutí za listopadem 89

Když se ohlíží za událostmi listopadu 1989, nejvíce vzpomíná na tehdejší atmosféru. „Byla to ta atmosféra naděje a toho, že jsme se přestali stydět za to, že vlastně všichni lžeme,“ uvedl. Myslí si, že jeho generace měla neopakovatelnou příležitost. „Česko zvlášť díky reputaci Václava Havla měla všude dveře otevřené a měli jsme příležitost se podívat tam, kde už dnes otevřené nejsou, nebo se otevírají s velkou námahou. To bylo něco, co je neopakovatelné. Kdokoli z mé generace se mohl stát téměř čímkoliv. To bylo úžasné,“ dodal.

Autoři: ,