Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
20. října 2012 19:10, aktualizováno  20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bublanův úspěch = comeback politického hříšníka Zgarby

Exministr zemědělství Petr Zgarba (vlevo) s Františkem Bublanem, novým senátorem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr zemědělství Petr Zgarba (vlevo) s Františkem Bublanem, novým senátorem | foto: ČTK

Senátní vítězství Františka Bublana může přinést jeden velký comeback. Jelikož novopečený oranžový senátor Bublan musí uvolnit místo v poslanecké lavici, na jeho místo má nárok někdejší ministr zemědělství a proslulý politický hříšník Petr Zgarba.

Před dvěma lety jej voliči vykroužkovali a nepustili do sněmovny. Měl za sebou hned několik afér - vesměs pozemkových spekulací.
Socialista Zgarba musel opustit post ministra zemědělství kvůli aféře Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech Česka lukrativní pozemky. Už předtím musel Zgarba vysvětlovat vlastní nákup pozemků od fondu, kde pracovala současně jeho manželka. Kontroverzní byly i dotace, které Zgarba prosadil ve sněmovně pro obec Lípa-Petrkov, kde jeho rodina vlastní nemovitosti.

"Je v práci," říká manželka

Stopku, kterou mu před dvěma lety vystavili voliči, však nyní může smazat Bublanův úspěch. Je totiž prvním náhradníkem na kandidátce.

Čtěte dále

Jestli se do vysoké politiky vrátí, nebylo možné v sobotu večer zjistit. "Je v práci. Zavolejte jindy," řekla severu Lidovky.cz jeho manželka.

Podle dřívějších zpráv se Zgarba z politiky úplně stáhnul. "Zabývám se klasickou zemědělskou výrobou, živočišnou i rostlinnou," řekl loni v únoru Zgarba. V rodinné farmě chová prasata a okolo dvou stovek býků. A tvrdil, že mu poslanecké debaty nechybějí.

Jak vážně svá slova tehdy myslel, se ukáže v příštích dnech. Pokud by nakonec odmítl, byla by na řadě další sociální demokratka Marie Rubišarová Medová.

Třebíč

podrobný výpis
Podíl zpracovaných dat: 100.00%
František Bublan
Mgr. František Bublan
ČSSD
58.10%
Josef Zahradníček
Josef Zahradníček
KSČM
41.89%


Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...