Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bublanův úspěch = comeback politického hříšníka Zgarby

Česko

  19:10aktualizováno  20:24
Senátní vítězství Františka Bublana může přinést jeden velký comeback. Jelikož novopečený oranžový senátor Bublan musí uvolnit místo v poslanecké lavici, na jeho místo má nárok někdejší ministr zemědělství a proslulý politický hříšník Petr Zgarba.

Exministr zemědělství Petr Zgarba (vlevo) s Františkem Bublanem, novým senátorem foto: ČTK

Před dvěma lety jej voliči vykroužkovali a nepustili do sněmovny. Měl za sebou hned několik afér - vesměs pozemkových spekulací.
Socialista Zgarba musel opustit post ministra zemědělství kvůli aféře Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech Česka lukrativní pozemky. Už předtím musel Zgarba vysvětlovat vlastní nákup pozemků od fondu, kde pracovala současně jeho manželka. Kontroverzní byly i dotace, které Zgarba prosadil ve sněmovně pro obec Lípa-Petrkov, kde jeho rodina vlastní nemovitosti.

"Je v práci," říká manželka

Stopku, kterou mu před dvěma lety vystavili voliči, však nyní může smazat Bublanův úspěch. Je totiž prvním náhradníkem na kandidátce.

Čtěte dále

Jestli se do vysoké politiky vrátí, nebylo možné v sobotu večer zjistit. "Je v práci. Zavolejte jindy," řekla severu Lidovky.cz jeho manželka.

Podle dřívějších zpráv se Zgarba z politiky úplně stáhnul. "Zabývám se klasickou zemědělskou výrobou, živočišnou i rostlinnou," řekl loni v únoru Zgarba. V rodinné farmě chová prasata a okolo dvou stovek býků. A tvrdil, že mu poslanecké debaty nechybějí.

Jak vážně svá slova tehdy myslel, se ukáže v příštích dnech. Pokud by nakonec odmítl, byla by na řadě další sociální demokratka Marie Rubišarová Medová.

Třebíč

podrobný výpis
Podíl zpracovaných dat: 100.00%
František Bublan
Mgr. František Bublan
ČSSD
58.10%
Josef Zahradníček
Josef Zahradníček
KSČM
41.89%

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat