Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Buď nám říkala nepravdu minulý týden, nebo tento.‘ ODS vyzvala k rezignaci moravskoslezskou hygieničku i Vojtěcha

Zprava hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová se setkali 14. července 2020 v Karviné se starosty Karvinska v souvislosti se zvýšeným výskytem onemocnění koronavirem. foto: ČTK

Ostrava - První místopředseda ODS a šéf jejích poslanců Zbyněk Stanjura v pátek vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k rezignaci. Funkci by podle něj měla opustit i ředitelka moravskoslezských hygieniků Pavla Svrčinová. Stanjura reagoval na páteční náhlé zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. Vojtěch podle něj nezvládá funkci ani komunikaci a vyhlášená opatření odporují tomu, co moravskoslezští hygienici do pátku tvrdili. Svrčinová řekla, že důvod k rezignaci necítí.
  15:52aktualizováno  17:15

„Ministr zdravotnictví podle mého názoru opravdu nezvládá tu funkci celou dobu covidové krize. Pan premiér (Andrej Babiš) ho vždycky hájí a má dva argumenty - je mladý a je slušný, ale já myslím, že pro 1,2 milionu obyvatel našeho kraje je to prostě málo,“ řekl Stanjura novinářům. „Stát v Moravskoslezském kraji selhává,“ dodal. Podotkl, že ministr do nynějška tvrdil, že situace je pod kontrolou.

Vojtěch řekl, že se nechystá kvůli situaci v Moravskoslezském kraji rezignovat. Okamžité nařízení omezení kvůli koronaviru podle něj nebylo šťastné.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Na prvního místopředsedu ODS kandiduje i Zbyněk Stanjura.

Podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky (ODS) bylo zcela nevhodné, že Vojtěch o zpřísněných hygienických opatřeních v regionu informoval na Twitteru. Přes Twitter podle něj omezil práva obyvatel celého regionu. „To pokládám za naprosto dehonestující,“ uvedl Unucka.

Podle Stanjury vyhlášená opatření zcela odporují tomu, co hygienici do pátečního dne prohlašovali. Poukazoval na to, že Svrčinová ještě minulý týden tvrdila ve Sněmovně, že vše je pod kontrolou. „Buď nám říkala nepravdu minulý týden nebo tento týden. A není možné, aby státní úředník takhle podával nepřesné a nevěrohodné informace. V takovém případě ten člověk musí z té funkce odejít,“ uvedl Stanjura.

‚Do důchodu mám už kousek.‘

Krajská ředitelka s kritikou nesouhlasí. „Pokud ji (rezignaci) někdo bude chtít, tak já klidně odejdu, já už do důchodu mám kousek,“ uvedla Svrčinová. Důvod k rezignaci ale necítí. „Situace se uklidňovala, ale najednou od úterka středy začaly přibývat úplně jiné případy než předtím, už neměly souvislost s OKD,“ podotkla. Jmenovala frýdecko-místeckou firmu DEVA, kde vzniklo ohnisko nákazy a hygienici tam nedohledali souvislost s OKD. Hygienici během tiskové konference několikrát zdůraznili, že opatření mají preventivní charakter a mají zamezit dalšímu šíření nákazy v regionu.

Odpovědnost by dle něj měl přijmout i management OKD a ministryně financí Alena Schillerová (ANO), protože OKD je státní firma. „Celá Česká republika viděla, jaké problémy byly ve Slezském Vojvodství v Polské republice, nestalo se nic. Přichází to pozdě a bude to mít velmi neblahé důsledky pro občany a podnikatele našeho kraje,“ řekl Stanjura.

Dohra trestního oznámení na záchranářku Brožovou. Vedoucí tiskové sekce Středočeského kraje rezignoval

Od pátku podle nařízení hygieniků platí v celém Moravskoslezském kraji povinnost roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Podle hygieniků se totiž v kraji začíná covid-19 šířit komunitně a proniká do rizikové skupiny lidí nad 65 let.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat