Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Buddhisté odhalili v Česku první stúpu osvícení

Česko

  19:50
TĚNOVICE (PLZEŇSKO) - Buddhisté v Těnovicích na jižním Plzeňsku odhalili svoji první stavbu. Jde o sedmimetrovou žulovou stúpu osvícení, která je celá naplněna texty, reliéfy buddhů a spoustou dobrých přání. Bude veřejným místem. "Lidé u ní mohou meditovat, dělat přání a obcházet ji po směru hodinových ručiček, což má blahodárný vliv na mysl," řekl při inauguraci Jan Matuška z meditačního centra buddhismu Diamantové cesty, které letos slaví 20 let v ČR. Do Těnovic přišlo přes 2000 lidí. V celém Česku je na 50 buddhistických center.

Buddhisté v Těnovicích na jižním Plzeňsku odhalili 14. září svoji první stavbu v Česku foto: ČTK

Stúpa připomíná okamžik Buddhova osvícení. Buddhisté ji dokončili pod vedením lamů Šeraba Gjalcchena rinpočheho z Nepálu a Oleho Nydahla, dánského buddhistického učitele.

Tvarem reprezentuje dokonalou podstatu mysli každé bytosti a je symbolem klidu a míru. Lidé k ní přicházejí, aby vyjevili přání pro dobro ostatních. Stúpy, jichž existuje osm druhů, připomínají události života Buddhy.

Na Východě jsou lidé velmi otevřeni cizím náboženstvím

"Stúpa je symbolem dokonalých kvalit naší mysli. Když se na ní díváte zvenčí, tak to probouzí stejný pocit vevnitř," řekl Nydahl ČTK. Podle něj jde o vysvobozující hodnoty, tedy ne ty, které si lidé nechávají pro sebe, ale které sdílejí s ostatními.

ČTĚTE TAKÉ:

Jde o jednu z prvních stúp v postkomunistické Evropě, po jedné je v Polsku, Maďarsku a několik v Rusku. "Lidé na Východě jsou velmi otevření," dodal. Díky stúpám se více zajímají o buddhismus. Chápou věci, které by je možná jinak nenapadli a nepochopili by je. Také si všímají, že přání u stúpy, se velmi rychle plní, dodal.

Buddhisté v Těnovicích na jižním Plzeňsku odhalili 14. září svoji první stavbu...
Tibetský buddhismus věří, že Buddhou se může stát každý
Buddhistický lama při očistném rituálu
Buddhisté v Těnovicích na jižním Plzeňsku

Zájem o buddhismus se podle návštěv zhruba 50 center v ČR trvale zvyšuje. Podle Matušky je v Česku mezi 2000 až 3000 aktivně praktikujícími buddhisty Diamantové cesty, což je jeden z mnoha směrů. "V Těnovicích pořádáme letní kurzy pro lidi, jichž sem přichází až 2500 lidí," uvedl Matuška, učitel tibetského buddhismu.

Místo, kde se může myslet na druhé

Jde o první stúpu postavenou z bloků ze žuly, nejstaršího a lokálního kamene ve střední Evropě. Běžné je betonové tělo obložené kamenem. Vnějším tvarem, který je dole široký a nahoře se zužuje, připomíná meditujícího sedícího Buddhu. Těnovickou stavbu za 5,5 milionu Kč zaplatila sbírka lidí, z nichž většina dnes přijela.

Rinpočhe dnes po dvouhodinovém rituálu v tibetštině, který byl většinou zpívaný, dnes vytvořil ze stúpy meditační pomůcku, kde se mohou buddhisté inspirovat a myslet na druhé. Nebuddhisté na sebe nechávají působit krásu a ladnost stavby a "dělají přání". "Šlo o tradiční očistný rituál, jímž se energie stúpy aktivizovala. Energiím se darují dary, jež navozují všechny příjemné smysly," řekl Renata Hladná z centra.

Na jedné straně stúpy se zlatou věžičkou je socha Buddhy, který se dívá do krajiny. "Existuje historický Buddha, který se narodil před 2500 lety, a začal něco, čemu se dnes říká náboženství. Ale zároveň Buddha znamená stavy mysli jako potenciál ukrytý v každé bytosti, a proto mají buddhisté tendenci dívat se dovnitř a když tam objeví něco zajímavého, tak se o to chtějí dělit s ostatními," řekl Matuška.

Nejznámější stúpy stojí v nepálském Káthmándú. Stále častěji se ale staví i v západní Evropě. Největší ve španělské Benalmádeně s 33 metry. Nejbližší ČR jsou v Linci a Štýrském Hradci.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...