Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bude 'abysme' spisovně? Jazykovědci jsou pro

Vzdělávání

  20:20
PRAHA - Může být tvar "abysme" spisovný? Může, pokud se jazykovědci odhodlají k úpravám současného českého jazyka. Ředitel Ústavu pro jazyk český připustil, že právě tento výraz by se mohl dočkat "jazykové legalizace" v uvažované jazykové reformě.
Hlavně by děti měly být šťastné

Hlavně by děti měly být šťastné foto: Shutterstock

Ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva mluvil o výrazu "abysme" v rozhovoru pro Rádio Impuls. "Aktuálním tématem, o kterém se mluví často, je tvar abysme místo abychom. Zdá se, že toto je jeden, abych tak řekl, z horkých kandidátů na to, aby nějaká další drobná reforma nebo drobná úprava standardní češtiny připustila tvar abysme," prohlásil Oliva.

Anketa

Souhlasíte, aby výraz abysme byl spisovný?

Ano. 411
Ne. 1781
Nevím. 41

Abysme se podle něho zakořenilo v mluveném projevu většiny Čechů. "Zdá se, že i mluvčí velmi kultivovaní ve velmi kultivovaných, nikoliv v nějakých soukromých projevech, tento tvar používají. No a pak nemá cenu samozřejmě trvat na nějakém tvaru, který je evidentně v jazykové praxi zastaralý," podotkl Oliva na adresu současného spisovného tvaru abychom.

O TESTECH Z ČEŠTINY ČTĚTE ZDE

V malé reformě, s níž si jazykovědci pohrávají, by se mohla objevit i nová slova. Jde o slovesa mejlovat nebo googlovat. Oliva odhaduje, že za sto let už nikdo nebude tyto výrazy vnímat jako cizí. "My už bychom dnes asi neřekli, že slova košile, kalhoty, oltář, škola jsou slova úplně cizí, že přišla z latiny a někdy dokonce třeba z latiny ještě prostřednictvím jiných jazyků," vysvětlil ředitel.

Datum malé jazykové reformy ovšem jasné není.

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!