Hlavním hrdinou snímku je britský král Jiří VI. (Colin Firth), který musel na trůn nastoupit narychlo po abdikaci bratra Edwarda. Panovník trpěl vážnou poruchou řeči, jež ho mohla v očích veřejnosti znemožnit. Díky setkání s neortodoxním australským terapeutem Lionelem Loguem (Geoffrey Rush) se mu podařilo koktání překonat, a mohl tak v době vstupu Británie do druhé světové války mobilizovat Brity působivými proslovy.
V současné době se Králova řeč promítá v amerických kinech, kde utržila šedesát milionů dolarů - vzhledem k charakteristice snímku velmi slušný výsledek. Film má omezenou přístupnost, ratingový úřad ho klasifikoval hodnocením R - tedy jako pro děti v zásadě nevhodný. Především kvůli vulgární mluvě, celkem jedenáctkrát ve filmu zazní známá americká kletba od „f“, hlavně v situacích, kdy se monarcha potřebuje před vystoupením uvolnit. Komerční potenciál snímku by se ovšem zvýšil, kdyby Králova řeč měla klasifikaci PG 13 (vhodné pro děti v doprovodu rodičů). Producenti filmu bratři Wentsteinové proto podle deníku Los Angeles Times a týdeníku Entertainment Weekly jednají s režisérem Tomem Hooperem o tom, že by film ještě dodatečně přestříhal tak, aby v něm vulgarity nezaznívaly. V případě, že Králova řeč na Oscarech výrazněji uspěje, by po udělení cen byla do kin uvedena přístupná verze. Z komerčního hlediska dává úvaha producentů smysl - ať už si o relevanci cen jako ohodnocení umělecké hodnoty myslí kdo chce co chce, znamená zlatá soška větší šanci na trhu. „Okno“, po něž zvýšený zájem trvá, ale není moc dlouhé.
Režisér filmu Tom Hooper je ovšem proti tomu, aby se do filmu dál zasahovalo, připustil, že se vedou rozhovory o tom, že by se některá slova ve filmu „vypískávala“. Za režiséra se v tom ohledu staví i herci. „Nemyslím, že by se ten film měl dál stříhat. Každé třináctileté dítě to slovo zná. Zná ho i každé osmileté dítě. A o to právě jde. Smysl toho filmu není, aby jím byli lidé šokováni nebo uraženi. Není v něm násilí, jsou v něm lidskost a vtip. Oslovuje nejenom lidi s handicapem, ale i ty, kdo nemají velkou sebedůvěru, trpí pocitem nedostatečnosti, což je dnes prakticky každý,“ řekla britská herečka Helena Bonham Carterová, která ve filmu představuje královnu Alžbětu (dnešní královnu matku).
Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy