Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bude po zemětřesení dost hruškovice?

Česko

VIZOVICE Víkendové zemětřesení v Chile pravděpodobně ovlivní množství vyrobené hruškovice Williams, kterou z jihoamerických odrůd hrušek vyrábí vizovická likérka Rudolf Jelínek. Otřesy půdy vyřadily její závod v Chile z provozu, neteče voda, nefunguje elektřina, plyn, telefony. Budovy jsou poškozeny, ale zaměstnanci jsou v pořádku, řekl včera generální ředitel likérky Pavel Dvořáček.

Závod v Chile na výrobu ovocných destilátů Rudolf Jelínek koupil za milion eur před více než dvěma lety.

Miliony kilogramů hrušek Podnik sídlí v chilském městě Quillón, které leží asi 30 kilometrů od zemětřesením těžce poškozeného města Concepción. Likérka vlastní i rodinný dům v Chillanu. Právě v tomto městě je věznice, z níž uprchlo 209 vězňů poté, co po otřesech vypukl v areálu požár. „Je to nepříjemné, protože máme naskladněný zhruba milion kilogramů hrušek. Až do zemětřesení jsme neustále vykupovali, teď je navíc plná sezona,“ řekl Dvořáček.

Škody likérka zatím nemůže odhadnout. „Průšvih je, že když se tam jede, tak se jede přes několik mostů přes řeky, které jsou bohužel buď zničené, nebo totálně poškozené. Kvůli tomu, že nejde elektřina, mají kolegové již takřka vybité mobily, nemohou nám ani poslat mail,“ popsal šéf likérky situaci.

Koupě závodu v Chile na výrobu ovocných destilátů umožnila vizovické likérce rozšířit nabídku zejména u hruškovice Williams, podnik uspořil i náklady. Do té doby firma musela velkou část ovoce určeného k vypálení dovážet ze zahraničí, často ze vzdálených zemí. Například hrušky odrůdy Williams se do Evropy importují právě z Chile a Argentiny.

Chilská firma se specializuje na výrobu ovocných destilátů určených k dalšímu zpracování, nikoliv na finální spotřebu. Její produkce proto nachází uplatnění u dalších výrobců alkoholických nápojů. Kvasná kapacita v Chile dosahuje zhruba poloviny kapacity mateřské společnosti ve Vizovicích.

Autor: