Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Restaurace se stanou politickými buňkami, pak můžou otevřít. Iniciativa Chcípl PES chce obejít nařízení

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu... | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Restaurace se mají stát politickými buňkami. V nich pak podle výkladu organizátorů bude moci být otevřeno, protože politická jednání mají z vládních protiepidemických nařízení výjimku. Masové protesty iniciativa nechystá, ale tuto sobotu mají podle ní mít hospody a restaurace otevřeno. Organizátoři to dnes uvedli na tiskové konferenci v jedné z "odbojných" restaurací, pražském Šeberáku.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že na jednání politické strany se výjimky z protiepidemických opatření nevztahují.

Podle iniciativy vláda vyhlásila rebelujícím restauracím válku, když zařadila do programu COVID gastro podmínku pro čerpání dotací. Žadatelé musejí uvést, že nikdy neporušili vládní nařízení. Ministerstvo průmyslu na dotaz ČTK uvedlo, že ustanovení o dodržování vládních restrikcí je u dotačních programů tohoto typu standardem. Podle mluvčí úřadu Štěpánky Filipové nelze přerozdělovat peníze někomu, kdo pravidla nedodržuje.

Jeden ze zakladatelů iniciativy, bývalý poslanec ODS Jiří Janeček ze středočeského pivovaru Malý Janek uvedl, že primárním úkolem hnutí není kandidovat ve volbách. „Je to odpověď na restrikce této vlády, která s námi nechce jednat, zachraňuje jenom sebe,“ uvedl Janeček. V každé spřízněné restauraci nebo obchodu bude nyní petice, která je potřebná pro založení politického hnutí. Restaurační, ale i jiné provozy pak budou označeny jako politické buňky, kde se budou konat setkání s občany. Do nich pak podle organizátorů nemůže žádný restriktivní orgán zasáhnout.

„Porušování proticovidových opatření v přímém přenosu. Jednání politické strany není výkonem zaměstnání, podnikání či povinnosti zastupitele nebo ústavního činitele. Je to vědomé ignorování nebo hloupost? Nevím, co je horší....,“ reagoval Hamáček.

Iniciativa nyní nechystá žádné hromadné nátlakové akce, kde by se sešly tisíce lidé, jako tomu bylo v neděli 10. ledna na pražském Staroměstském náměstí. Dosud je podle Jakuba Olberta ze Šeberáku zhruba 30 až 50 podniků, které nechávají dlouhodobě restaurace nebo jiné provozy otevřené. Dalších zhruba několik set je těch, které někdy vládní nařízení porušily. V sobotu 23. ledna mají všechny provozy, které iniciativu podporují, mít otevřeno.

Podle Olberta restaurace neorganizují tyto protesty, aby vydělaly, ale aby přežily a aby se dodržovaly zákony. „Přestali jsme pít na veřejnosti kafe, bojíme se v devět vylézt z domu beze psa a pozdravit své sousedy,“ dodal. Současnost mu připomíná dobu před revolucí, řekl.

Janeček uvedl, že rebelující restauratéři nechtějí lhát, že by opatření neporušovali, když je porušovali veřejně jako akt vzdoru. „Vyhlášený program je vůči nám restriktivní. Kdo bude držet hubu a krok, dostane. Kdo ne, nedostane vůbec nic. A tak to bude za chvíli i s ostatními právy, která jsou zaručena ústavou,“ dodal restauratér.

V programu COVID gastro mají provozovny uzavřené kvůli pandemii koronaviru nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den. Pomoc může být čerpána i na spolupracující osoby samostatně výdělečně činné a jednatele se smlouvou o výkonu funkce jednatele. Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno, a to v období od loňského 9. října do letošního 10. ledna.

Založit politickou stranu či hnutí mohou nejméně tři občané ČR starší 18 let, kteří vytvoří přípravný výbor. Podmínkou následné registrace u ministerstva vnitra je předložení petice s podpisem alespoň 1000 občanů požadujících, aby strana či hnutí vznikly.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!