Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Buďme realisty. Jádro má budoucnost

Česko

  8:21
PRAHA - Věřím, že se nám podaří splnit požadavky unie a za rok budeme vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů, říká Tomáš Buzrla, šéf společnosti Energie 21, která se zaměřuje na výrobu „zelené“ elektřiny.

Šéf společnosti Energie 21 Tomáš Buzrla. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Proč jste se zaměřili na sluneční energii a ne na výrobu elektřiny z biomasy nebo větrné elektrárny? Je to tím, že má nejvyšší výkupní cenu? 
Chceme nakonec investovat do všech obnovitelných zdrojů. Pro sluneční energii jsme se rozhodli proto, že v případě fotovoltaických elektráren jsou nejnižší administrativní a technické překážky pro vstup do odvětví. Nejvyšší výkupní cena energie je u slunečních elektráren proto, že je zde nejvyšší vstupní investice. Výkupní cena je u energie z obnovitelných zdrojů nastavena tak, aby garantovala investorovi určitou dobu návratnosti, ať už investuje do větru, biomasy, slunce nebo vody. Je to proto, aby investoři rovnoměrně investovali do všech typů zařízení.

LN U jiných typů obnovitelných zdrojů je administrativa obtížnější? 
Je to tak. Když chcete začít stavět větrnou elektrárnu, celý proces od zahájení, zpracování a představení projektu až po dotažení do konce, kdy se vše podaří uskutečnit, může trvat i pět let. Překonání všech možných lhůt, nařízení, vyhlášek a termínů zabere dlouhou dobu. U sluneční elektrárny je pár základních termínů, které je nutné splnit a není to tak komplikované.

LN Sluneční elektrárny navíc doslova jen „jsou“, nehlučí a nezapáchají. Setkali jste se s tím, že obce se k nim staví přátelštěji? 
Je to tak. Větrná elektrárna je větší, někteří lidé říkají, že hyzdí krajinu. Fotovoltaická elektrárna je sice rozlehlé zařízení, ale nenarušuje tolik ráz krajiny.

LN Do jakých obnovitelných zdrojů chcete investovat nejvíce? 
Budeme to zvažovat podle příležitosti, nejde to nyní striktně rozdělit. Fotovoltaika není v ČR příliš známá a rozšířená, i když projekty se rozvíjejí velmi překotně. Vodní zdroje jsou už téměř vyčerpány. Využití geotermální energie je u nás omezené, energie z biomasy je omezena přísunem paliva. Kromě Česka analyzujeme i příležitosti v zahraničí. Například na východ od nás má větší potenciál biomasa, na jihu zase voda.

LN Jak moc vás motivují dotace EU? 
Dotace nejsou zase tak obrovské a hlavně jich není tolik. I když v Operačním programu životní prostředí je vyčleněno na tyto projekty 1,7 miliardy, už teď je jich přihlášených za 9 miliard. Na dotaci není ze zákona žádný nárok. Není tak možné vypracovávat projekt tak, že bych doufal, že dostanu dotaci. My máme projekty přihlášené a budeme rádi, když dotaci dostaneme. Pravděpodobně bychom je použili na vědu a výzkum. Naše projekty jsou ale životaschopné i bez dotace.

LN Žádali jste o dotace na projekty, které máte nyní rozestavěné na jihu Moravy?  
Na projekt v Jaroslavicích jsme nežádali. Projekt byl v době výzvy k podání žádosti už ve stadiu realizace. Přihlásili jsme další projekty v ČR, z toho jeden z nich je už veřejně známý.

LN Co přinese sluneční elektrárna obci, ve které stojí? 
Obci nabízíme různé možnosti. Může nám pozemek, na kterém elektrárnu postavíme, prodat nebo pronajmout. Jednorázově využíváme při stavbě projektu ve velké míře místních občanů, do budoucna je vždy potřeba někdo na ostrahu elektrárny a dohled, to může také zvládnout někdo místní. Obec se také zviditelní. O fotovoltaiku je nyní velký zájem. Proto vždy nazýváme projekty názvem obce. Například v Německu, kde jsou sluneční elektrárny velmi rozšířené, roste za těmito zařízeními environmentální turistika. Je to pro obec zajímavé PR.

LN Jak počítáte návratnost projektu? 
Nákladově to vychází kolem sto milionů korun na instalovaný megawattpeak. Návratnost počítáme do sedmi let od doby uvedení do provozu. Předpokládané příjmy je potřeba raději podcenit vzhledem k počasí nebo různým dalším vlivům, které mohou nastat. Počítáme standardně se sedmi lety i s ohledem na alternativní náklady, jako je cena peněz. Je také nutné si uvědomit, že garantovaná výkupní cena je podle zákona po dobu patnácti let, přitom životnost je mnohem delší. Po těchto patnácti letech může být cena jakákoli, nedá se to předvídat.

LN Chcete zůstat u velkých projektů, nebo nabízet nějaké menší řešení například pro majitele domů? 
V současné chvíli se soustředíme na velké celky. Máme ale zájem rozvíjet řadu projektů na velkých střechách, abychom nezabírali zbytečně půdu. Aktivně tyto objekty vyhledáváme. Do budoucna počítáme i s nabízením balíčku řešení pro konečné uživatele, kdy nebudeme vlastníky zařízení, ale balíček budeme prodávat konečnému uživateli na střechu rodinného domu nebo na chatu.

LN Evropská unie předepisuje členským státům, že musejí vyrábět příští rok osm procent energie z obnovitelných zdrojů, v roce 2020 pak dvacet procent. Myslíte, že má ČR šanci toho dosáhnout? 
Věřím, že se to podaří dosáhnout. Bude záležet i na tom, jak se budou schopna domluvit jednotlivá ministerstva, do jejichž kompetence obnovitelné zdroje spadají. Ale za pár let bude ČR z vývozce energie jejím dovozcem. Velkou budoucnost ale vidím v jaderné energetice. Veškeré další zdroje jsou omezené, nebo náročné na rozlohu nebo investice. Jádro nabízí za vysoké investované prostředky obrovský výkon. Musíme se na to podívat realisticky. Obnovitelné zdroje budou časem schopné reagovat na zvyšující se poptávku, ale nebude to ze dne na den. Rozhodně jsem nyní proti zavírání jaderných elektráren a utlumování jaderné energetiky. Považuji to za zcela nesystémové.

Autor: