6. prosince 2017 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budoucí ministr vnitra Metnar: Nejedlý lže, pro Zemanovce jsem nikdy nedělal

Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Metnar. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Post ministra vnitra je v každé vládě jednou z nejcitlivějších pozic. Kandidát na budoucího šéfa rezortu Lubomír Metnar je tudíž od začátku v centru dění rýsující se vlády Andreje Babiše. Ve středu server Neovlivní.cz zveřejnil informaci, že Metnar v minulosti pracoval pro proprezidentskou Stranu práv občanů (dříve Zemanovci, SPOZ) a je tedy člověkem blízkého sféře Hradu. Informaci serveru sdělil podle vyjádření prezidentův kontroverzní poradce Martin Nejedlý.

„Ano, historicky tam v nějaké roli byl. Ale že by měl na starost nějaké financování, to už opravdu nevím. Už si nevzpomínám, co přesně dělal,“ uvedl Nejedlý.

Metnar však takovou informaci popírá a označuje za lživou. „Je to nějaká hra zaměřená na mou dehonestaci. Nikdy jsem ve SPOZ nepůsobil, nikdy jsem žádnou činnost pro tuto stranu nevyvíjel. Nevím, kdo v ní působí. Kromě veřejných vystoupení nijak blíže neznám ani pana prezidenta Zemana ani lidi kolem něho,“ řekl LN někdejší dlouholetý policista, který do vlády přichází z pozice bezpečnostního ředitele skupiny Vítkovice.

Metnar dodal, že je zarážející, že si u něho Nejedlého informaci nikdo neověřil. S Nejedlým ani s nikým ze struktury Zemanovců prý nikdy nespolupracoval. „Je to totální lež. Nikdo mi z daného serveru Neovlivní.cz ani nezavolal, aby se mě zeptal,“ dodal Metnar.

O Metnarovi nic neví ani předseda SPO Veleba

Informaci, že by Metnar pro Zemanovce pracoval, nepotvrdil ani předseda SPO Jan Veleba. „Za mého předsednictví ne. Toho pána neznám,“ řekl LN Veleba, který je ve funkci od března 2014. LN oslovily i kancléře Vratislava Mynáře, který vedl stranu tři roky před tím. Na dotaz však zatím neodpověděl.

Poradce Nejedlý, který má silné konexe na kremelské politicko-podnikatelské prostředí, informaci Neovlivní.cz sdělil na jméno. LN Nejedlému položily dotaz, na základě jakých důkazů svůj názor opírá, a zde je případně může redakci doložit. Dotaz zatím zůstal bez odpovědi.

Nejedlý je místopředsedou Strany práv občanů. Pokud pro svá tvrzení důkazy nemá a Metnar uvádí pravdu, že nikdy pro Zemanovce nepracoval, vyvstává otázka, proč Nejedlý takovou hru rozehrál. Ve hře je varianta, že Nejedlý a jeho okolí se snaží vyvolat dojem, že má vliv na budoucího ministra vnitra, potažmo policii.

Nejedlý i kancléř Mynář mají blízko ke končícímu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Právě pod jeho vedením před rokem a půl policejní prezident Tomáš Tuhý rozjel kontroverzní policejní reorganizaci, která způsobila, že od policie odešla řada kvalitních vyšetřovatelů a analytiků, kteří do té doby pracovali na politicky nejcitlivějších kauzách.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz