Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Budoucí ministři ladili noty s miliardářem Sekyrou. Schůzku popisuje každý jinak

Česko

  7:00aktualizováno  12:15
PRAHA - Luxusní italská restaurace Cantinetta Fiorentina byla v úterý dějištěm pozoruhodné schůzky. Budoucí ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD a šéf lidovců mířící na post ministra pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek ladili vládní personálie. A to ve společnosti jednoho z nejvýznamnějších developerů Luďka Sekyry. Když na místo schůzky, o které se LN dozvěděly, dorazil fotoreportér, zastihl už pouze Sekyru. Účastníci však setkání potvrdili.

Luděk Sekyra v restauraci Cantinneta Fiorentina, foto: Lidové noviny

Sekyra patří mezi nejštědřejší sponzory křesťanských demokratů. Jeho účast na jednání dvou členů budoucího kabinetu, kteří se sešli v honosném podniku v pražské Pařížské ulici, proto nutně vzbuzuje otázky.

ČTĚTE TAKÉ:

Pochyby přiživují i samotní účastníci schůzky. Jejich odpovědi na dotazy o účelu setkání nelze označit za jednoznačné ani shodné.

Příběh fotografie

Vznik fotografie k tomuto článku provázely vyostřené momenty. Fotograf, jenž snímek pro Lidové noviny pořídil, se musel doslova prosmeknout do salonku, v němž Sekyra úřadoval. A to k velké nelibosti dvou číšníků, kteří se jej snažili z lokálu vlastními těly vytlačit. Poté, co se jim to nepovedlo, sepsalo podle informací LN dokonce vedení restaurace dopis, v němž se Luďku Sekyrovi omluvilo za to, že neochránili jeho soukromí.  

„Řešil jsem lidoveckého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu,“ řekl LN Mládek. Pro podnikatelovu účast měl přitom budoucí šéf resortu překvapivé vysvětlení: „Pan Sekyra je od KDU-ČSL. Je na předsedovi KDU-ČSL, koho s sebou na jednání vezme.“

Bělobrádek se Sekyrou se přitom o setkání v podniku nabízejícím toskánské speciality vyjadřují jinak. „S panem Mládkem jsem měl pracovní schůzku nad náměstky na ministerstvu průmyslu, nad spoluprací resortu a Rady pro vědu, výzkum a inovace a nad systémem výzkumu, vývoje a inovací. Pan Sekyra nás později přišel pozdravit,“ napsal LN budoucí vicepremiér.

Náhodná schůzka, tvrdí Sekyra

Nejúsečněji reagoval Sekyra. „Nebylo to plánované, spíš náhodná schůzka. Co se týká kandidátů na ministry, ti se potkávají, to je zřejmé,“ řekl. Podle dvou účastníků se tedy Sekyra u stolu jen mihl nebo byl v restauraci náhodou, podle třetího dohlížel, jak Bělobrádek s Mládkem vyřeší lidovecké zastoupení na resortu průmyslu.

Co na to Sobotka?

"Pan Mládek měl schůzku s panem Bělobrádkem, na tom není nic špatného. Pana Sekyru na jednání pan Mládek ani nepozval, ani nepřivedl. Pan Sekyra má blízko ke KDU, komentář je tedy spíše na lidovcích. Nemám žádný konkrétní důvod si myslet, že na této schůzce šlo o něco závadného či skandálního," komentoval schůzku budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Předseda KDU-ČSL Mládkovu verzi i po upozornění na tento rozpor odmítl. „Náměstka jsem řešil já s panem Mládkem. Pan Sekyra tam za KDU-ČSL nebyl a ani k tomu nemá mandát. Náměstky si umím vyjednat sám a opravdu k tomu nikoho nepotřebuju,“ sdělil Bělobrádek.

Sobotkův kabinet ještě ani nevznikl, a nejméně dva jeho členové už se v duchu starých pořádků soukromě sešli mimo oficiální prostory s podnikatelem. Ať už je pravda o schůzce jakákoliv, Sekyra se zjevně důsledně drží svého plánu, který avizoval v rozhovoru pro LN: „Myslím si, že podnikatelé by měli s politiky komunikovat na přímo, neměli by narážet na hradbu lobbistů.“

Konec éry

Sekyra také řekl, že „éra kmotrů a lobbistů skončila“. Jeho podnikání v poslední době spíše stagnuje. Jako člověk, který je zvyklý vymýšlet nové projekty, by si v resortu průmyslu jistě dokázal najít zajímavé transakce. Mládek s Bělobrádkem ale nechali dotaz na Sekyrovy možné zájmy na MPO bez komentáře.

Sekyra v minulosti prokázal, že si umí najít cestu do nejvyšších pater politiky. V době privatizace stavebního gigantu IPS za něj lobboval například tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer, kolem obchodu se pohyboval i mafián František Mrázek.

Schůzka politiků s realitním magnátem jako by přišla v pravý čas. Alespoň z hlediska prezidenta. Miloš Zeman včera řekl, že by stavebnictví mělo mít na průmyslu svého náměstka.

Autor: