27. srpna 2010 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budoucí plzeňský hejtman o titul nepřijde, zkoušel ho Tomažič a Kindl

Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec. | foto: Plzeňský kraj

PLZEŇ Náměstkovi hejtmanky Plzeňského kraje Milanovi Chovancovi (ČSSD) už nehrozí, že přijde o titul bakaláře získaný na plzeňských právech. Chovanec by měl v září po ohlášené rezignaci hejtmanky Milady Emmerové (ČSSD) převzít její post ve vedení Plzeňského kraje.

Byl mezi sedmi absolventy bakalářských studií práv, s nimiž Západočeská univerzita (ZČU) zahájila správní řízení. Hrozilo mu, že o titul přijde. Univerzita nyní řízení zastavila, píše deník Právo. ZČU zahájila správní řízení s celkem sedmi absolventy bakalářských studií.

"U šesti z nich bylo řízení zastaveno, protože dotyční skutečně dodali všechny potřebné dokumenty. V jednom případě šetření ještě probíhá, ale tam máme problémy s doručováním," cituje list právního experta Františka Korbela, který pro univerzitu zajišťuje odebírání titulů.

Chovanec patří mezi studenty, jejichž správní řízení bylo zastaveno. Už o tom dostal vyrozumění z univerzity. Jeho právníci doručili škole 13 dokumentů. "A to včetně znaleckého posudku znalce z oboru kybernetiky na moji bakalářskou práci," uvedl Chovanec.

Práci na téma správa majetku veřejných korporací obhájil v červnu 2009, vedoucího mu dělal někdejší proděkan Ivan Tomažič a oponenta Milan Kindl. V knihovně ale nebyla práce k nalezení. "Posudek byl dělaný na její počítačovou podobu, mezitím se však práce našla i v tištěné formě ve škole," uvedl Chovanec.

Deset až patnáct neoprávněných titulů

Titul bakaláře podle listu získal i díky nestandardnímu programu celoživotního vzdělávání. Právnická fakulta nyní program označuje za jeden z největších problémů z minulosti. "Odpovědnost v těchto případech ale leží na bývalém vedení, které tento systém umožnilo, nikoliv na absolventech," cituje deník Korbela.

Podle něj není stále jasné, kolik lidí skutečně o titul z plzeňských práv přijde. "Z devíti absolventů Ph.D. programů řešíme čtyři a vypadá to, že budeme mít i deset až 15 zcela jasných případů neoprávněně získaných magisterských titulů," dodal Korbel.

Původně škola začala řízení s 41 magistry. Pokračuje prošetřování několika držitelů titulu JUDr., speciální protiplagiátorský program prověřuje stovky rigorózních prací. "Konečný počet případů, v nichž univerzita sáhne k odebírání titulu, by mohl být známý ke konci září," dodal Korbel.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.