14. července 2016 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budoucí šéf tajné služby Koudelka odkryl tvář. Musíme reagovat na hrozby, řekl

Michal Koudelka, nový šéf tajné služby BIS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Koudelka, nový šéf tajné služby BIS. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kandidát na ředitele tajné služby BIS Michal Koudelka se přišel ve čtvrtek dopoledne představit na bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny. Do funkce jej na jednání oficiálně navrhl premiér Bohuslav Sobotka. Členové výboru Koudelkovu nominaci jednomyslně podpořili.

„Chci udržet BIS profesionální a apolitickou,“ řekl zákonodárcům Koudelka, o jehož budoucím jmenování ve středu jako první informoval server Lidovky.cz. Prohlásil také, že BIS musí být okamžitě schopna reagovat na hrozby, které před Českem mohou stát.

Koudelka nahradí Jiřího Langa, který požádal na začátku června o odvolání. Lang sám na jednání výboru Koudelku podpořil. Hlasování o nominaci na šéfa kontrarozvědky bylo jednohlasné napříč politickým spektrem. Jednotu ocenil Sobotka i Koudelka.

Předseda vlády řekl, že návrh předložil po zralé úvaze. Koudelka má podle něj dostatek profesních i lidských zkušeností pro to, aby mohl funkci ředitele BIS vykonávat. Odcházející ředitel Lang označil Koudelku za úspěšného manažera, jako ředitel oddělení kontrašpionáže prý dosáhl výborných výsledků, o kterých by se ale veřejnost neměla dozvědět. Za Koudelku se zaručil.

Kandidát na šéfa tajné služby BIS se v doprovodu premiéra Bohuslava Sobotky...
Kandidát na šéfa tajné služby BIS se v doprovodu premiéra Bohuslava Sobotky...

„Doufám, že služba bude pod mým vedením minimálně tak úspěšná jako pod vedením pana ředitele Langa,“ oplatil kompliment Koudelka.

Ministři by o jeho jmenování měli rozhodnout na jednání naplánovaném na 27. července. Do funkce by Koudelka mohl nastoupit v polovině srpna, řekl premiér.

Podle životopisu, který mají LN k dispozici, nastoupil jednapadesátiletý Koudelka do bezpečnostních služeb už v roce 1992. Po transformaci o dva roky později působil i nadále v Bezpečnostní informační službě. Od roku 2006 vede odbor kontrašpionáže.

Má prověrku na stupeň přísně tajné. Vystudoval České vysoké učení technické, konkrétně stavební fakultu. Zároveň absolvoval zpravodajský výcvik u britské tajné služby známé také jako MI6.

Lidovky.cz