Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předvolební hesla? Nadutost, vábení xenofobů a lacinost, hodnotí české partaje odborník

Nekašlete na Evropu, říká TOP 09 před volbami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nekašlete na Evropu, říká TOP 09 před volbami. | foto: top09.cz

PRAHA Eurokampaň postrádá lehkost, vtip a obsah. Politické strany přišly s nicneříkajícími hesly, které voliče nemají šanci oslovit. "Sociální demokraté mají heslo téměř budovatelské, ANO spoléhá na lacinou rekvizitu a ODS se staví nad své voliče," říká profesor Jan Jirák, odborník na mediální komunikaci působící na Fakultě sociálních věd UK, který pro server Lidovky.cz zhodnotil nápady parlamentních stran.

ČSSD: Evropa bude taková, jakou si ji uděláme (Jan Keller)

Heslo téměř budovatelské. Následovat by měla píseň z Golema "ten umí to a ten zas ono a všichni dohromady uděláme moc". Významová zkratka klade důraz na to, že "člověk je strůjcem svého štěstí sám", a pomíjí reálné podmínky evropské politiky. V souboru předvolebních hesel ale patří k přijatelnějším, alespoň tím, že "nám" přiznává možnost aktivního podílu na budoucnosti Evropy.

ODS: Otáčíme EU správným směrem

Otáčíme EU správným směrem, zní slogan ODS před evropskými volbami.

Heslo sází na představu, že ODS ví vždycky všechno líp, tedy i to, kam má směřovat EU. Je to heslo sebestředné, naduté a vypovídá víc o nadřazeném vztahu ODS k voličům než o přístupu této strany k EU.

 

ANO: Aby i naše děti měly v Evropě šanci

Aby i naše děti měly v Evropě šanci

Obraz dětí je běžná a laciná rekvizita politické propagandy. Pozoruhodná je přítomnost spojky "i", která signalizuje nerovné postavení "našich dětí", které (zatím) šanci nemají, ale s péčí ANO ji (zřejmě) mít budou, zatímco všechny ostatní děti už šanci mají. Je to banální zkratka ublíženeckého příběhu o údajné nerovnosti a o tom, že "nás" zase už někdo nespravedlivě předběhl,

TOP 09: Nekašlete na Evropu

Nekašlete na Evropu, říká TOP 09 před volbami.

Sloveso "kašlat" ve významu "nejevit zájem", "být lhostejný" navozuje svou hovorovostí neformální atmosféru a navazuje na Schwarzenbergovu prezidentskou kampaň. Je to ale návaznost umělá a ryze marketingová. Rozkazovací způsob dělá z hesla výzvu k aktivitě (čímž je blízké heslu ČSSD), jinak má ale o vztahu TOP 09 k EU nulovou výpovědní hodnotu.

KDÚ-ČSL: Hájíme české zájmy

Hájíme české zájmy, říká lídr kandidátky Pavel Svoboda

Snad až překvapivě nacionalistický tón (objevuje se ale i v programových materiálech). Sloveso "hájíme" vyvolává představu ohrožení jakýchsi českých zájmů (což heslo posouvá do blízkosti propagandistických zmínek o "zájmech pracujícího lidu", které také bylo třeba chránit...) a staví předmětnou stranu do pozice ochránce.

KSČM: Chceme Evropu pro lidi

Chceme Evropu pro lidi, tvrdí komunisté.

Výrok z kategorie nátlakových, ale významově prázdných argumentů (je těžké představit si smělce, který by nechtěl Evropu pro lidi a je současně těžké představit si, co taková "Evropa pro lidi" vlastně je). V politické propagandě je ošidné užívat sloveso "chceme", neboť znamená více požadavek ("něco chci"), méně již příslib ("něco pro to udělám").

ÚSVIT: Nechceme u nás nepřizpůsobivé cizince nebo náboženské fanatiky

Nechceme u nás nepřizpůsobivé cizince nebo náboženské fanatiky

Jediné heslo, které obsahuje konkrétní představu o nějakém cílovém stavu - smutné je, že těžko přijatelném. Spolu s TOP 09 je to heslo obsahující zápor - byť v jiném vyznění. Záběr hesla pozoruhodně propojuje dvě velké voličské skupiny přítomné v české společnosti: xenofobně naladěné voliče a bezvěrce. Dost jasně říká: neboj se být proti cizincům, je to jako bys byl agnostik. Ono to ale vůbec není totéž. Jako bezvěrec se osobně ohrazuji: s xenofoby nechci být házen do jednoho pytle.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK - ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč