Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budovy? Počkejte, řekla vláda

Česko

  16:31
BRNO - Zatímco soudci Nejvyššího správního soudu dnes v Brně dostanou nové sídlo, jejich kolegové z brněnského městského soudu mají smůlu. A s nimi tisíce Brňanů, kteří čekají na jejich verdikty.

Budova Ústavního soudu (zdroj: www.usoud.cz) foto: Reprofoto

Dopadnou na ně škrty ve státním rozpočtu a vládní usnesení zakazující stavby administrativních budov.

Řečí ministerstva spravedlnosti se stavba nového brněnského justičního paláce na Heršpické ulici rozvolní o jeden rok. „Výraz rozvolní má ale pro nás stejný význam jako odkládá. O rok to odkládá změny, které by v součtu umožnily významné zrychlení práce soudu,“ potvrdila LN předsedkyně soudu Marcela Komárková.

„Nejde jen o větší počet jednacích místností a tím lepší práci soudů. Do doby zprovoznění nového sídla si nemůžeme dovolit ani vzít asistenty soudů, které prostě nemáme kam posadit. Přitom právě oni by vše mohli výrazně urychlit,“ podotkla.

Soudci zatím dostali jen neoficiální informace o tom, co je čeká. „Nebude se realizovat v plné míře, bude rozvolněno tempo výstavby a dokončení celé stavby bude zřejmě o rok posunuto,“ popsal mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Staněk další postup. V budově za jednu a půl miliardy korun, která měla do roku 2008 vyrůst na břehu Svratky u Heršpické ulice, přitom měl najít střechu nad hlavou i Okresní soud Brno-venkov a státní zastupitelství.

Předseda krajského soudu Jaromír Pořízek letos při zahájení stavby LN řekl, že většina případů se vleče jen proto, že soudci nemají kde rozhodovat - pokud některý v naplánovaném čase vše nestihne, má jednací síť volnou až za několik týdnů či dokonce měsíců. Problém se přitom týká také krajského soudu: S městským se dělí o svou budovu a po dokončení nového justičního paláce by mohl využít uprázdněné prostory a opustit pronajaté prostory.

Druhá brněnská státní instituce, která zoufale čeká na budovu, antimonopolní úřad, je zatím klidná. „Vládní opatření o zastavení výstavby a rekonstrukcí administrativních budov by se našeho úřadu nemělo podle aktuálních informací vyplývajících z komunikace s ministerstvem financí týkat,“ sdělil LN ředitel tiskového odboru Kristián Chalupa. Úřad už převzal budovu bývalé vojenské správy na třídě kapitána Jaroše a tu musí opravit, aby uvolnil kanceláře, jež nyní zabírá Ústavnímu soudu.

Otazníky se také vznášejí nad vybudováním Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které by ve spolupráci s americkou klinikou Mayo mělo vyrůst v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Na podzim má v první etapě začít bourání některé ze starých budov ve svatoanenském areálu. „Zatím všechny práce, které mají, pokračují. Žádné zpoždění nenastalo,“ sdělil LN ředitel FN u svaté Anny Roman Kraus. Ani podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta by s přípravnými pracemi neměl být problém. „Souběžně se ale projektem zabývá speciální pracovní skupina, jejímž úkolem je podívat se na něj jako na celek a říct, kolik peněz nakonec půjde do betonu a kolik do jiných aktivit centra,“ upřesnil Cikrt.

Autoři:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...