Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Buďte fit

Česko

Každý se rád zapotí

Poznejte nové trendy ve fitness i wellness a nebojte se zeštíhlet díky lékařům

Petra Weigeltová, exkluzivní instruktorka mezinárodní sítě fitness center World Class o tom, proč nám pohyb změní nejen postavu, ale i duši. Plus její tipy na lekce, které budou vyhovovat právě vám

Petra Weigeltová je příjemná žena s dokonalou postavou. Její lekce ve fitness centru World Class bývají plné k prasknutí. Má na starosti koordinaci programu, určuje, kdy a co budou ženy i muži, kteří chtějí zapracovat na své postavě, cvičit. Působí také jako osobní trenérka se zaměřením na strečink a jako školitelka aerobiku. Vede i lekce populárních pilates, body/mind cvičení. „Ze všeho si vybírám to nejlepší. Mám ráda taneční aerobik, stepové choreografie. Mohu tak vyjádřit svou osobnost. Pilates přišlo později v mém životě, tam nese ovoce soustředění – jak mé, tak klientů.“

* Když za vámi přijde poprvé klient, jak vypadá vaše schůzka?

Je důležité s ním probrat jeho životní styl – v kolik hodin vstává, jak jí, jak se pohybuje. Podle toho pak upravíme jeho životní rytmus. Začíná se od jídelníčku, úprava stravy bývá ve většině případů nezbytná.

* Jaký pohyb doporučujete?

Vše začíná přirozeným pohybem. Člověk by měl hodně chodit. Je dobré se po ránu protáhnout, zahřát tělo. Jakmile se klient začne více hýbat, je to na něm znát – svaly se mění z pasivních na aktivní a tělo spaluje více kalorií.

* A ten cílený pohyb?

Napřed se musíme zamyslet, zda klient někdy cvičil a jaký jeho cvičení mělo efekt. Pak nakombinuji jak typy skupinových lekcí, tak osobní tréninky, aby to pro něj bylo efektivní – aby si zvyšoval fyzičku a zlepšoval flexibilitu.

* Co klienti upřednostňují?

Každý člověk vyžaduje individuální přístup. Liší se to podle toho, zda jde o muže, či ženu, zda je klient obézní, nebo zda má váhu v normě. Pokud má někdo velkou nadváhu, měl by rozhodně začít cvičit zlehka. Nemá cenu, aby začal běhat na páse. Stačí chůze, je nutné naučit také pracovat svaly v posilovně. Lidi, kteří jsou ohebnější a zvyklí na pohyb, mohou začít mnohem dříve s kardio tréninkem.

* Je tento trénink pro hubnutí nezbytný?

Je nezbytný. Většinou se doporučuje chůze nebo klasický jogging, kdy tepová frekvence zůstává v nízké zóně. Tento trénink je nutné dělat minimálně 30 minut, ideální je 45 minut. Doporučuji začít třeba s crosstrainerem, jenž imituje běh na lyžích. Člověk pracuje i rukama, posiluje nejen nohy, ale i svaly na zádech či břišní svaly. V současné době po Vánocích je kardio zóna plná. Lidé prostě pochopili, že jim nic jiného nezbývá. Každý člověk se rád zapotí, dostane ze sebe škodliviny. Na kardio tréninku je ale svazující pravidelnost, která je nezbytná.

* Jaké chyby lidé dělají?

Někteří jsou moc motivovaní. Rozhodně doporučuji cvičit pravidelně, ale nepřetěžovat se. Je velký rozdíl, kdy se vám jen cvičit nechce a kdy se na cvičení opravdu necítíte. Trénink pak v druhém případě můžete nahradit plaváním, saunou, vířivkou, prostě relaxací.

* Problémem bývá i únava z práce, kdy na cvičení není nálada.

Při osobních trénincích se mi potvrdilo, jak nutný je dostatek spánku. Pozor bychom si také měli dát na večerní popíjení alkoholu. Pokud jsou lidé doopravdy rozhodnutí se sebou něco udělat a ráno chtějí na trénink, alkohol je to prostě odbourat donutí. Když je tělo ve stresu, nejen tím, že někdo hodně cvičí a málo spí, ale i následkem práce, cvičení může přestat být efektivní. Tělo funguje v režimu vysílení a potřebuje si energii šetřit. A tak pozastaví proces hubnutí. V této situaci doporučuji relaxační techniky, lekce body/mind.

* Jak jsou na tom muži a body/mind lekce jako jóga nebo pilates?

World Class je mezinárodní organizace, kam chodí hodně cizinců, kteří na rozdíl od Čechů tu nedůvěru k body/mind lekcím nemají. Ostatní se pak přidají. Já vedu v poslední době osobní strečinkové tréninky – mám totiž pocit, že díky nim nejvíce pomůžu lidem. A na osobních trénincích mám 80 % mužů. Na mé skupinové lekce pilates začali v poslední době chodit i Češi všech věkových kategorií.

* Kdo chodí na vaše osobní strečinkové tréninky?

Většinou mám starší klienty, lékaře, byznysmeny nebo sportovce. Jde o lidi, kteří jsou celý život jednostranně zatížení, a pak mají zdravotní problémy. Mají sníženou flexibilitu, na které hodně pracujeme. Používám při tréninku prvky z jógy, pilates a posilování. Když může klient skákat přes švihadlo, samozřejmě skáče – při vyšší tepové frekvenci je cvičení efektivnější.

* Cvičí lidé v lednu opravdu více?

Ano. Máme plné skupinové hodiny, a to dokonce i v pondělí a v pátek ráno, kdy lidé bývají unavení. Nabízíme vlastní World Class koncepty, které se pravidelně každého čtvrt roku obměňují, jako core express, booty express, lift it. Přidáváme také další koncepty, například afro express. Horkou novinkou u nás jsou lekce zumby, lekce na bázi latino prvků či salsy. Vzhledem k tomu, že nejde o složitý koncept, oslovuje zumba hodně lidí. Další novinkou je flow in, jež zatím poskytujeme jen v rámci osobních tréninků. Jde o cvičení na speciální klouzavé podložce. Je to výborné a náročné cvičení, protože pracujete s váhou vlastního těla. A to je vždy nejtěžší, jen si vezměte kliky.

* Co vadí lidem na postavě?

Mužům vadí bříško – problémem bývá, že mají špatné držení těla, nemají zpevněné zádové svaly a jejich bříško působí větším dojmem. Důležité je pracovat na správném držení těla a teprve pak se soustředit na detaily. U žen je to klasika – triceps, břicho a zadek. Někdy je ale hodně obtížné změnit postavu. Každý totiž máme nějaké genetické dispozice. Řekla bych, že je důležité, aby člověk nejen dobře vypadal, ale také se dobře cítil. Jakmile se bude cítit fit, bude to na něm i vidět.

* A když vše změnit nelze?

Některé věci se neříkají na prvním nebo druhém tréninku. Máme tu také přístroj InBody. Klienta, tedy pokud souhlasí, postavíme na váhu a přístroj změří jeho tělesnou konzistenci, kolik má tuku, svalů, poměr pasu a boků. A tyto hodnoty se pak mění v souvislosti s tréninkem, to je velký pomocník. Někdy jsou výsledky vidět velmi rychle – cvičila jsem s hercem Kryštofem Hádkem kvůli filmu Tři sezóny v pekle. Po 14 dnech byl na něm vidět výsledek, ale cvičil téměř denně.

* Jak často bychom měli cvičit?

Pokud člověk nemá dostatek času, aby udělal jak kardio, tak třeba pilates nebo jógu v jeden den, měl by si cvičení rozdělit. Doporučuji dvakrát týdně kardio, dvakrát týdně body/mind lekci. Záleží ovšem, co je pro člověka primární. Pokud přijde mladý člověk za trenérem s tím, že chce vyrýsovat postavu, budu s ním také cvičit pilates, protože je důležité mít tělo zpevněné zevnitř. Nicméně posilovna a série zkracovaček pro něj budou nezbytné.

* Ženy mají strach, že jim v posilovně narostou svaly. Co na to říkáte?

Záleží na typu postavy. Někomu například rychle rostou ramena, jinému stehna. Nicméně při cvičení se zátěží jsou výsledky vidět rychle. Velká zátěž je zbytečná, pokud ovšem někdo má sklony ke kulturistice, je samozřejmě nutná.

* V posilovnách a fitness centrech také vznikají přátelství...

Určitě. Věřím na to, že každá skupinová lekce vytváří kolektiv. Svou roli hraje i příjemné prostředí a hlavně lidi, které potkáte – od instruktorů po recepční. Proto se lidi rádi do fitness center vracejí. Dáváme si dárky k Vánocům, kávu, vídáme se i mimo fitness. Je to důležité – fitness není jen o tom tvrdě pracovat. A hlavně je to přesně to, co mi dává energii se této práci věnovat.

O autorovi| Eva Hlinovská, redaktorka LN

Autor: