Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zdravotnictví varuje před koronavirem. Jsme na prahu chřipkového období, upozorňuje náměstek

Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti. | foto: Reuters

Praha  Při cestě do čínského města Wu-chan radí české ministerstvo zahraničí kvůli šíření nového koronaviru preventivně používat ústní roušky a vyvarovat se míst s velkou hustotou lidí. Ministerstvo to v úterý uvedlo na svém webu. Obává se, že by se kvůli nadcházejícím svátkům v Číně mohl virus dostat do dalších zemí, včetně Česka.

Koronavirus podle čínských vědců patří do stejné skupiny jako virus způsobující nemoc SARS (těžký akutní respirační syndrom), kterou se v letech 2002 až 2003 nakazilo více než 8 tisíc lidí a 774 ji nepřežilo. Ačkoliv o původu aktuálně se šířícího viru vědci příliš nevědí, domnívají se, že není tak nebezpečný jako původce SARS.

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula však upozorňuje, že koronavirus, který se šíří kapénkovou cestou, napadá oslabený lidský organismus. „Tehdy u viru SARS nás v podstatě celosvětově zachránilo, že nákaza probíhala mimo chřipkové období, protože pokud se někdo na letištích zachytil a měl teplotu, bylo jasné, že mohlo jít o nákazu.“ uvedl pro server Lidovky.cz Prymula s tím, že nyní jsme právě na prahu chřipkového období, byť zatím nebyla vyhlášena epidemie. „Tyto dva procesy by se mohly potkat, pak to bude mnohem obtížnější,“ zdůraznil.

Případné očkování je podle něj velmi složité vzhledem ke komplikovanosti zatím málo známé látky. „Po dobu epidemie SARS se pracovalo na vývoji očkovací látky, ale první pokusy přišly až poté, co epidemie skončila,“ dodal Prymula.

Lidé by se měli vyhýbat větším skupinkám osob

Nový koronavirus způsobující onemocnění plic už nakazil stovky lidí v Číně, z nichž šest zemřelo, a byly zaznamenány i jednotlivé případy nákazy v okolních zemích. „Vzhledem k nadcházejícímu zvýšenému cestování čínské populace v době svátků čínského nového roku v posledním lednovém týdnu jak vnitrostátně, tak i mimo území Číny, se může tento koronavirus rozšířit i do dalších zemí, včetně ČR,“ sdělilo v úterý české ministerstvo zahraničí. Lidé by tak podle úřadu měli dbát při případné cestě do Wu-chanu zvýšené opatrnosti.

Cestující na vlakovém nádraží v Šanghaji.
Cestujícící s rouškami na šanghajském vlakovém nádraží.

„Vzhledem k tomu, že ČR nemá přímé letecké spojení s městem Wu-chan, které je ohniskem nákazy, tak v současné době nejsou zvažována opatření typu příletového screeningu u leteckých pasažérů,“ sdělila ČTK Renata Povolná z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Vývoj situace kolem nového koronaviru ale podle ní ministerstvo sleduje. Na základě informací od Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bude úřad rozhodovat o případných opatřeních.

Český Státní zdravotní ústav v pondělí na svém webu sdělil, že podle ECDC je vzhledem k menší dopravě mezi evropskými státy a Wu-chanem jen malá pravděpodobnost přenosu nákazy do zemí Evropské unie. I pro Evropany cestující do Wu-chanu je podle střediska pravděpodobnost onemocnění novým koronavirem malá.

Některá letiště po celém světě zavedla kontroly lidí přilétajících z Wu-chanu. S Prahou však nemá letiště v jedenáctimilionovém Wu-chanu přímé spojení. Letiště Václava Havla v Praze má přímé spojení jen se čtyřmi destinacemi v Číně, ale žádná z nich není v provincii, kde leží Wu-chan.

V médiích se objevily zprávy o výskytu neznámého onemocnění dýchacích cest ve Wu-chanu na konci loňského prosince. Podle médií byly tehdy případů asi tři desítky. Nyní je už v Číně podle posledních informací nakažených 291 lidí. Kromě Číny se nákaza potvrdila také ve dvou případech v Thajsku a po jednom v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Jedná se o lidi, kteří předtím navštívili Wu-chan. Původ viru dosud není znám, ale podle WHO se zřejmě na člověka přenesl od nakažených zvířat. Čínské úřady v úterý oznámily, že se tento koronavirus může šířit i z člověka na člověka.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!