13. května 2017 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kajínek: Na svobodě nebudu pasivní. Od snahy o obnovu procesu neupustím

První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí... | foto: Twitter Jiří Ovčáček, @PREZIDENTmluvci

PRAHA Na doživotí odsouzený vrah Jiří Kajínek, který čeká na podepsání avizované milosti od prezidenta Miloše Zemana, poskytl rozhovor serveru Novinky.cz. „Jsem nadšený! Ale zatím jsem stále ve vězení. Pořád je to neuvěřitelné,“ řekl patrně nejznámější český vězeň, který si za dvojnásobnou vraždu odypkával doživotní trest.

Rozhovor pro server Novinky.cz zprostředkovala Kajínkova přítelkyně. Vězeň se v něm například řekl, že se na svobodu už velmi těší, a i když neví, co přesně mu život přichystá, chce si užívat klidu. To potvrzuje i tím, že hned po propuštění nasměruje své první kroky domů.

„Těším se na to, že budu moci zavřít dveře bytu zevnitř, nejpozději tam soukromí budu mít určitě. Teď nemám soukromí žádné. V tomto směru si jedině polepším,“ řekl Kajínek.

„Musel jsem se smát, když jsem slyšel Kroupu (Janka Kroupu, novináře - pozn. red.), že i ty hodinky jsou teď jiné. Nevšiml jsem si, že by měl někdo ve věznici modernější hodinky než já,“ uvedl vězeň. Ve svém životě na svobodě prý nechce být pasivní. „Nenechávám si teď koupit mobil, abych ho už potom měl. Já si ho vyberu sám. To je ten život na svobodě, na který se těším,“ doplnil.

První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí...
Jiří Kajínek (na archivním snímku ze 7. března 2006)

Nejznámější český odsouzený vrah stále opakuje, že to nebyl on, kdo před 23 lety zabíjel. Avšak kdo čin spáchal údajně neví. Dle vlastních slov se o obnovu a prokázání neviny snažil už 23 let, takže nevidí důvod, proč by měl nyní přestat. „V tomto směru věřím v úspěch. To, co žiju teď, není úspěch, to je zázrak,“ dodal.

Jiří Kajínek

Kajínek se narodil 11. ledna 1961 v Prachovicích na Chrudimsku. V době, kdy se učil opravářem zemědělských strojů, začal s velkým úspěchem hrát karty o peníze. Střety se zákonem měl Kajínek pro majetkovou trestnou činnost již od roku 1974.

Doživotí mu uložil Krajský soud v Plzni v červnu 1998 kvůli dvojnásobné nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory a pokus o další vraždu. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii vinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

V roce 2013 Zeman řekl, že je pro obnovu Kajínkova procesu, amnestii by mu však nedal. Vyjádřil se však pro obnovu řízení v jeho kauze. Letos v dubnu prezident uvedl, že vážně uvažuje o udělení milosti. Kajínek je podle něj ve vězení dlouho a existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině.

dvDaniela Vlčková

Najdete na Lidovky.cz