Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budvar uspěl u unijního soudu

Česko

LUCEMBURK/BRUSEL Americký pivovar Anheuser-Busch si nemůže zaregistrovat výraz „Budweiser“ jako ochrannou známku pro Evropskou unii. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU.

V některých zemích bloku totiž práva na toto označení byla přiznána českému pivovaru Budějovický Budvar, který s konkurenty vede o tuto značku dlouhodobé spory.

„Rozhodnutí soudu v Lucemburku rozhodně vítáme. Považujeme jej za logickou reakci na stav, kdy má Budějovický Budvar registrovanou ochrannou známku s prvkem Budweiser ve většině členských zemí EU,“ uvedl mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. Pivovar má podle něj nyní registrovanou ochrannou známku s prvkem Budweiser v celkem devatenácti členských státech Evropské unie.

Americká firma, kterou předloni převzala belgická společnost InBev, si již v roce 1996 požádala u Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu o registraci Budweiseru jakožto unijní ochranné známky, a to pro piva i další alkoholické a nealkoholické nápoje. Českobudějovický pivovar se proti tomu ale ohradil. Úřad jeho námitky vyslyšel a žádosti nevyhověl.

Společnost následně dala žalobu k evropské justici. Loni v březnu ale před druhým nejvyšším soudem v EU neuspěla. „Právo na obchodní užívání výrazu Budweiser pro pivo již totiž bylo přiznáno v Německu a Rakousku českému pivovaru Budějovický Budvar,“ uvedl tehdy soud.

„Jelikož žádný z důvodů kasačního opravného prostředku není opodstatněný, soudní dvůr zamítá kasační opravný prostředek společnosti Anheuser-Busch v celém rozsahu,“ uvedl tribunál v prohlášení.

Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než sto let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

***

BUDVAR V. BUD

* Budvar vede s pivovarem Anheuser-Busch, který předloni převzala belgická skupina InBev, spory o ochranné známky Budweiser či Bud po celou dobu své existence.

* V současnosti je po světě otevřeno na 110 soudních sporů a správních řízení.

* Budvar má registrovánu ochrannou známku s prvkem Budweiser v devatenácti členských zemích unie, AB vlastní podle společnosti AB InBev práva na značky Budweiser nebo Bud ve 23 z 27 členských zemí Evropské unie.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR TESTER (až 70 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč