Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Bukvice‘ nás neochrání, založíme domobrany? ptá se poslanec za KSČM

Česko

  7:07
PRAHA - V roce 1989 zasahoval jako příslušník SNB proti demonstrantům během Sametové revoluce, dnes se komunistický poslanec Zdeněk Ondráček pouští do boje proti migrantům i menšinám. „Být in znamená mít řádně vyholené podpaží, hruď a další části těla nebo se veřejně hlásit mezi ‚bukvice‘,“ napsal na Facebook s tím, že policii i armádě chybí „muži a chlapi“.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček uspořádal debatu s občany v husitském kostele v Chlumci nad Cidlinou. foto: Martin Veselý, MAFRA

Bývalý policista, komunistický poslanec, zastupitel v Královéhradeckém kraji a držitel několika vysokoškolských titulů Zdeněk Ondráček zřejmě rád provokuje svými názory. Dokazuje to každým příspěvkem na Facebooku, kde se prezentuje nikoli jako běžný uživatel, ale jako politik, člen dolní komory Parlamentu.

Kalousek se poslanci Ondráčkovi za komunistického fízla neomluví

Naposled se poslanec, který prý může menšiny „maximálně tolerovat“, pustil do „bukvic“. Takové označení použil na svém profesním profilu. To vše navíc zasadil do kontextu s údajným příchodem migrantů do Česka.

‚Být mužem není in,’ píše poslanec

„Začínám být přesvědčen, že tato vláda umí jenom kecat, ale skutek utek. Uvidíte, že vláda nakonec podlehne a migranti budou přicházet. Společně s nimi i kriminalita (a to nejen majetková). Myslím, že je už na čase začít diskutovat, co dál se zajištěním bezpečnosti. Nevěřím totiž že se můžeme plně spoléhat jen na Policii ČR, popřípadě pomoc několika stovek vojáků. Bude jich málo,“ napsal na sociální síť s tím, že obě složky mají údajně nouzi o „muže a chlapy“.

Právě to v něm prý vyvolává obavy. „Kdo nás tedy bude bránit? Budeme zakládat domobrany, pokud ano, tak na jaké platformě?“ pokládá otázky svým fanouškům na sociálních sítí. „Kdo by se dnes chtěl válet v bahně, mít na nohou pevnou obuv 3 a více dní a ještě k tomu poslouchat povely. Být mužem není in (v módě - pozn. red.). Být in znamená mít řádně vyholené podpaží, hruď a další části těla nebo se veřejně hlásit mezi „bukvice“. Co takhle si zaskočit si na manikúru či pedikúru nebo podebatovat o vhodném pleťovém krému na akné,“ pokračoval dále ve své myšlence komunistický poslanec.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček uspořádal debatu s občany v husitském...
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček uspořádal debatu s občany v husitském...

V rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že na prezentování vlastních názorů nevidí nic špatného. Všechny jsou prý v souladu s volebním programem strany, díky čemuž se prý úspěšně vyhýbá konfliktům se spolustraníky. „Prezentuji tam sebe, ne kolegy. Podle mě je i žádoucí vyslovit svůj názor a diskutovat o něm,“ odpověděl na dotaz, jestli si jej za to vedení strany „nepozvalo na kobereček“.

To se nikdy nestalo. Sám Ondráček pro to ani nevidí důvod. „Jen jsem řekl, že je moderní hlásit se k menšinám a projevovat se tak. Zmínil jsem, že si někdo hraje na bukvici. Neřekl jsem, jaký k tomu mám postoj, jen jsem řekl, že je moderní se k tomu vyjadřovat,“ snažil se marně hájit svůj útok. „Mně přijde nenormální, že tu máme nějaký pochod (Prague Pride - pozn. red.) a účastní se jej desetitisíce lidí. Jestli je to pro ně normální, tak ať se tak prezentují, ale jak se prezentují normální lidi? Že chodí do práce?“ uvedl dále.

Nejde o jediný kontroverzní názor, který se na profesní stránce Ondráčka objevil. Svůj politický profil okořenil také pohledem na migrační krizi. Jednomu z názorových oponentů tak například vysvětlovat, před kým se to chce vlastně bránit. „No přeci před nájezdníky, kteří nám chtějí sebrat vše, co tu bylo po generace vybudováno. A otevřeně říkám, klidně se zbraní v ruce,“ rozvedl svou ideu.

Na stránce pojmenované jako „JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph.D.“ prezentuje také řadu nepravdivých a manipulativních informací. Jednu z nich převzal například z portálu ua-reporter.com, který cituje i proruský web Sputnik. „Tak jsem se dočetl, že včera odpoledne našli mrtvého bývalého premiéra Ukrajiny (Arsenije) Jaceňuka. Byl zastřelen nejméně sedmi ranami z Kalašnikova. Očekávám proto prohlášení, že jej zlikvidovali Rusové nebo dokonce sám Putin,“ napsal o víkendu.

Jeho výrazná aktivita na Facebooku, především potom příspěvek o „bukvicích“, ovšem nezůstala bez povšimnutí spolustraníků. „Nemůžeme, ani nechceme nikoho omezovat v názorech, ale je pochopitelné, že představitel a poslanec je vázaný především volebním programem strany a usneseními a očekává se, že je bude dodržovat. Těžko ovšem někoho svazovat v rozletu,“ uvedl poslanec Jiří Dolejš (KSČM) opatrně s tím, že jeho příspěvky nemá příliš nastudované.

Semelová chce sebrat ÚSTRu 50 milionů. Je zbytečný, tvrdí společně s Ondráčkem ze SNB

Jeho výrok o „bukvicích“ přitom před několika dny ostře zkritizoval v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz. „Kolega promine, ale chlapák se nepozná, že smrdí a nadává na ‚bukvice‘, ale že se chová fér a statečně,“ vzkázal Ondráčkovi.

Kolegu komunisté jednou řešili už i na vnitrostranické schůzi. Předmětem debaty byl jeho třídenní lednový výlet do oblasti Doněcku. Členové strany diskutovalo o tom, nakolik byla jeho cesta soukromou záležitostí. Ukrajinské ministerstvo zahraničí tehdy dokonce vyzvalo českou vládu i parlament, aby se veřejně distancovaly od podobných provokací. (více čtěte ZDE)

Kromě toho Ondráček neslavně proslul svým televizním výstupem. Jako bývalý příslušník Pohotovostního pluku SNB v lednu 1989 totiž zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne. V rozhovoru pro časopis Mladý svět uveřejněném v tomtéž roce se k tvrdému zásahu navíc sám přiznal, vysloveně uvedl, že bil lidi a obuškem uhodil i demonstrující dívku.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat