Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Buldozer“ se vrátil domů

Česko

Ariela Šarona, někdejšího izraelského premiéra, který je již pět let v kómatu, převezli na rodinný ranč

Kóma Ariela Šarona - O bývalého izraelského šéfa vlády se bude starat rodina. Zatím jen na zkoušku

JERUZALÉM Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron, který je po mozkové mrtvici již pět let v kómatu, byl včera v časných ranních hodinách a za přísných bezpečnostních opatření propuštěn z izraelské nemocnice Tel Hašomer. Synové Gilad a Omri jej za asistence lékařů a agentů tajné služby Šin Bet nechali převézt na rodinný ranč Sykomora v Negevské poušti.

Nemocnice se na umístění dvaaosmdesátiletého Šarona do domácí péče dohadovala s rodinou, která zprvu odmítala, nejméně dva roky. „Dlouhodobě nedocházelo ke zlepšení jeho zdravotního stavu. Na přesunu jsme se dohodli po zralé úvaze v souladu s nejmodernějšími lékařskými poznatky, že dlouhodobě nemocní pacienti by měli být ošetřováni raději v kruhu blízkých než v nemocnici,“ uvedl mluvčí nemocnice Tel Hašomer Šlomo Noj.

Izraelský expremiér podle něj sice minimálně reaguje na některé podněty, nic však nenasvědčuje tomu, že by se měl z kómatu probrat. „Nezbývá než doufat,“ prohlásil Noj. Izraelská veřejnost čas od času živě diskutuje nejen o způsobu a přiměřenosti péče, která je expremiérovi poskytována, ale také o tom, kolik stojí a zda odpovídá péči o jiné podobně postižené pacienty. Izraelský Kneset každoročně schvaluje státní příspěvek na péči o Šarona ve výši 1,6 milionu šekelů (asi osm milionů korun). Naposledy jej zákonodárci odklepli právě tento týden. Ještě donedávna mu navíc jako někdejšímu předsedovi vlády náležel i vůz se šoférem a tajemník. Jakékoliv informace o expremiérově prvním plánovaném přesunu domů byly do poslední chvíle přísně tajné. Rodina si zejména nepřála, aby na veřejnost unikly Šaronovy aktuální snímky.

Sanitu směřující na izraelský jih doprovázela policie a monitorovaly ji bezpečnostní služby, silnice v bezprostřední blízkosti ranče byly uzavřené pro běžný provoz. Umístění Šarona na ranč, kde jsou mimo jiné pohřbeny dvě jeho manželky a jeden ze synů, je zatím na „zkoušku“. Pokud se prokáže, že se dlouhodobá péče o nemocného dá zvládnout i v domácím prostředí, zůstane Šaron na Sykomoře nastálo. V domě byla kvůli tomu zřízena i speciální „sterilní“ místnost. Telavivská nemocnice se zavázala, že rodině pomůže jak s nákupem nezbytných přístrojů, tak s proškolením najatého ošetřujícího personálu, který má být expremiérovi nepřetržitě k dispozici.

Ariel Šaron, přezdívaný pro svou úpornou povahu buldozer, upadl do kómatu po dvou mozkových mrtvicích, které prodělal na přelomu let 2005 a 2006. Zatímco po první se ještě probral, po druhé příhodě a rozsáhlém krvácení do mozku jej při životě udržují přístroje. Skončil na vrcholu Na konci své kariéry byl bezpochyby nejsilnější osobností izraelské politické scény. Coby předseda vlády v létě 2005 nařídil stažení izraelských vojáků i osadníků z okupovaného pásma Gazy, za což sklidil mezinárodní potlesk a od domácí pravice bouřlivou vlnu kritiky.

Pouhé dva měsíce před svým zdravotním kolapsem ještě stihl zběhnout z čela Likudu a založit novou centristickou stranu Kadima. Jak v čele vlády, tak na nejvyšším postu v Kadimě jej nahradil Ehud Olmert.

„Nedocházelo ke zlepšení jeho zdravotního stavu,“ řekl mluvčí nemocnice

O autorovi| EVA TUREČKOVÁ spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor: