Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bulovka nechce pitvat mrtvé Středočechy. Neví se, kam s těly

Česko

  14:39aktualizováno  18:01
KLADNO - Fakultní nemocnice na Bulovce, konkrétně její oddělení soudního lékařství, přestala od 1. ledna přijímat k pitvě mrtvé ze Středočeského kraje. Podle záchranářů jde o vážný problém, který může vyústit až v to, že tělesné ostatky zůstanou na místě skonu.
Pohřební služba - ilustrační foto.

Pohřební služba - ilustrační foto. foto: ČTK

Od začátku roku odmítla Bulovka pitvat šest těl, řekl ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek. Primář oddělení Michal Beran reagoval, že mají plné kapacity. Kdyby je překročili, hygiena oddělení zavře.

O vyřešení celé situace stojí také policie, která často musí přímo na místě nepříjemnou situaci řešit. Středočeský kraj nemá vlastní soudní lékařství, proto využívá čtyři pražská zařízení, kromě Bulovky nechává mrtvé pitvat také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Všeobecné fakultní nemocnici a Ústřední vojenské nemocnici. Bulovka až do konce loňského roku přijímala těla z okresů Příbram, Kladno, Mělník, Nymburk, Praha-východ a Praha-západ. Od ledna vyřadila Mělník a Příbram, poté Mělník vrátila a vyřadila Kladno.

"Hned 1. ledna odpoledne jsme ale bez předchozího upozornění narazili na problém, kdy nemocnice nechtěla tělo k pitvě převzít. Celkem zatím registrujeme pět případů z Mělnicka a jeden z Příbramska," řekl Houdek.

Záchranáři tak musejí reagovat na dotazy pohřebních služeb, kam mají tělo odvézt. Podle Houdka je to záležitost, kterou by záchranáři už řešit neměli. "Pro nás kontakt se zemřelým končí tím, že vyplníme list o ohledání těla. Toto je pro nás zátěž navíc," podotkl ředitel.

Kam s těly?
Ve zmiňovaných šesti případech se nakonec záchranáři dohodli na přijetí v jiné nemocnici. Celá situace může podle záchranářů skončit extrémní situací, kdy pohřební služby odmítnou těla přebírat a ta tak zůstanou ležet na místě skonu. Může se také stát, že pohřební služby tělo sice převezmou, ale protože podle právních předpisů jej bez pitvy nesmí pohřbít, budou se u nich hromadit.

"Důvody odmítání nám nejsou známy, domníváme se však, že svoji roli v tom sehrávají ekonomické aspekty, kdy fakultní nemocnice považují soudní lékařství za prodělečný obor a omezují jeho provoz," řekl Houdek.

Beran zdůraznil, že za odmítáním těl k pitvě nebyly ekonomické důvody. "Právě naopak, kdybychom mohli, pitváme víc. Od 1. ledna 2010 jsme v systému pojišťovnictví a za každou pitvu máme peníze podle sazebníku. Pro nás je tedy velmi výhodné pitvat, napínáme své síly na maximum. Ročně děláme 1600 pitev, nemáme ale dostatek boxů a personálu," vysvětlil.

Ministerstvo zdravotnictví: Za vše může Rath
Středočeský kraj si nevybudoval vlastní soudní lékařství. Bulovka mu nabídla, že když si zaplatí vybudování jednoho boxu pro zemřelé a přispěje na personál, zajistí pitvy pro celý kraj. Z projektu sešlo. Kdyby kraj stavěl soudní lékařství "na zelené louce", přišlo by ho to na půl miliardy, na Bulovce by pořídil box za dva až tři miliony.

Středočeská záchranka se obrátila s žádostí o pomoc na ministerstvo zdravotnictví. Podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra je ale za vše zodpovědný kraj. "Mrzí mě, že problémy středočeského zdravotnictví neřeší ten, kdo je za ně zodpovědný, to jest hejtman David Rath, a alibisticky to přenáší na stát," řekl Šnajdr.

Potvrdil, že Bulovka má limity, které nemůže překročit. "Nicméně v Praze není jenom jedno soudní lékařství. Je to tedy spíše určitá manažerská neochota záchranky a neschopnost řešit problémy," prohlásil.

Celou situaci řeší také středočeská policie, která je často při přebírání těla pohřební službou přítomna. "Vyhláškou jsou stanoveny případy, kdy se musí provést pitva a určit příčina úmrtí. Pokud by se to začalo řešit nějakou náhradní metodou, hrozí zhoršení kvality provedení tohoto úkonu," řekl ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Pitvu musí lékař nařídit například při náhlém úmrtí, u dětí zemřelých do 15 let věku a u mladistvých, v případě průmyslových otrav nebo pracovních úrazů, u osob, které zemřely ve vazbě či ve vězení a v dalších případech.

Autoři: ,