Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bulovka postupně vyhrazuje lůžka pro covid, bude jich až 228. Nakažení jsou v samostatných pavilonech

Nemocnice na Bulovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice na Bulovce | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Nemocnice na Bulovce postupně mění pracoviště na lůžka pro pacienty s covidem-19. Může jich nabídnout až 228, 75 na jednotkách intenzivní péče a 41 s plicním ventilátorem. Aktuálně je v nemocnici asi 50 hospitalizovaných s covidem-19, jejich počet se zvyšuje zatím mírně. Novinářům to ve čtvrtek řekli ředitel nemocnice Jan Kvaček a primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Hana Roháčová.

„Vyčlenili jsme část infekční kliniky, oddělení ARO a celou budovu dermatovenerologické kliniky a následné péče, uvedl. Kapacity JIP jsou obsazené z 13 procent, ostatní lůžka z 15 procent. Pacienti se podle něj nemusí do nemocnice bát chodit na běžné zákroky či vyšetření, protože péče o nakažené je soustředěná do samostatných pavilonů.

Roháčová uvedla, že zatím není testovaný každý pacient přijímaný do nemocnice, ale zvažuje se to. „Od minulého týdne máme rychlejší antigenové testy, které dají výsledek už za hodinu. Testujeme pacienty s příznaky, abychom si byli jistí, jestli nejsou nakažení,“ dodala.

Nové rychlejší testy, s nimiž má ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v plánu testovat celou českou populaci, nemocnice podle Roháčové porovnala s PCR a případné negativní výsledky u lidí, kteří mají jasné příznaky covidu-19, znovu ověřuje pomocí této stávající metody. Pro testování lidí na odběrovém místě má nemocnice v současné době kapacitu asi 1300 až 1400 testů za den.

Největší současnou hrozbou je pro nemocnici podle Kvačka nakažený personál. Nemocnice s 2500 zaměstnanci má zatím 15 nakažených sester, devět lékařů, tři laboranty a zhruba desítku dalšího technického personálu. Uzavření škol se Bulovky personálně nedotklo, vyhradila hlídací skupinu pro děti, zajišťuje jim i obědy a svačiny v nemocniční jídelně.

V nemocnici pracuje asi 110 mediků, uvítá i další. Potřeba by jich podle ředitele bylo až 160. Ochranných pomůcek, jejichž nedostatek byl pro nemocnice velkým problémem na jaře, je v současné době dostatek.

V pondělí bylo podle hlášení nemocnic v celém Česku k dispozici 24 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (JIP/ARO), asi 32 procent lůžek s kyslíkem a 50 procent s plicními ventilátory. Dostupných je také přes 85 procent lékařů intenzivní péče a 89 procent sester. Podle neveřejných modelů z jednání vlády hrozí, že se současná kapacita nemocnic vyčerpá už na konci měsíce října.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Roušky významně snižují riziko přenosu koronaviru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Roušky významně snižují riziko přenosu koronaviru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Roušky významně snižují riziko přenosu koronaviru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...