Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bundesbank povede Weidmann

Česko

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová včera nominovala na klíčovou funkci prezidenta německé centrální banky podle očekávání svého hlavního ekonomického poradce Jense Weidmanna.

Kancléřka zdůraznila, že nový šéf Bundesbank bude v bankovní radě Evropské centrální banky hájit německou „kulturu stability“. Weidmann bude ve svých dvaačtyřiceti letech dosud nejmladším šéfem Bundesbank.

Nynější prezident Bundesbank Axel Weber minulý týden překvapivě oznámil, že z osobních důvodů odstoupí ke 30. dubnu.

Weber také dal najevo, že se nebude ucházet o funkci prezidenta Evropské centrální banky po JeanuClaudu Trichetovi, který odchází letos v říjnu a o jehož místo se v nadcházejících měsících zřejmě strhne souboj mezi velkými zeměmi eurozóny.

Volba Weidmanna namísto Jürgena Starka, německého člena výkonného výboru Evropské centrální banky, podle analytiků naznačuje, že Berlín už se svým člověkem v nejvyšší funkci ústřední banky eurozóny nepočítá.

Weidmann se po jmenování automaticky stane členem bankovní rady Evropské centrální banky, která každý měsíc rozhoduje o měnové politice. Weidmann posledních pět let radil Merkelové a pomáhal jí provést Německo finanční krizí, hlubokou recesí a dluhovou krizí eurozóny.

Kdyby jeho nominace uspěla, otevřel by se podle analytiků souboj o funkci prezidenta ECB kandidátům z ostatních zemí. Favoritem v tomto boji je zatím šéf italské centrální banky Mario Draghi.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble na společné tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že prioritou Německa je nyní reforma eurozóny.

Až bude zajištěna, bude se Berlín zabývat otázkou, kdo nastoupí po Jeanu-Claudu Trichetovi, řekl ministr.

Šéf Bundesbank má v ECB výsadní pozici, i když jinak jsou si guvernéři všech centrálních bank rovni. Jednak je zástupcem největší evropské ekonomiky, jednak navíc zastupuje instituci známou svou historií tvrdého boje proti inflaci.

Favoritem na post šéfa Evropské centrální banky byl donedávna Weber. Ten si však pozici u některých zení jižní Evropy zhoršil svými silně kritickými výroky na adresu programu, v jehož rámci Evropská centrální banka vykupuje z trhu vládní dluhopisy zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí.

Autor: