Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bundy z dek a anglické značky

Česko

PRAHA Kořeny dnes často úspěšných a v zahraničí známých českých outdoorových firem sahají do doby před sametovou revolucí. Za minulého režimu totiž lidé, kteří často jezdili do hor, neměli šanci koupit potřebné vybavení, jež bylo v tehdejším Československu nedostatkové. „Šili jsme si třeba podomácku fleecové bundy z dek,“ popisuje začátky Radek Nováček z Direct Alpine.

Modelem rozjezdu podnikání, kdy si nejdřív nadšenci do horské turistiky a lezení šili pro sebe potřebné oblečení, postupně jej vyráběli i pro známé a pak s ním hned na začátku 90. let rozjeli vlastní podnikatelskou kariéru, si prošla celá řada dnes zavedených značek, které představují lídry na trhu.

Podobně začínal například i Zikmund Schwarzkopf, jehož firma již dvacet let vyrábí oblečení pod značkou Highpoint. „Jezdil jsem hodně na hory, vybavení tu ale nebylo, tak jsme si to šili doma. Manželka je šikovná, tak jsme s tím pomalu zkusili podnikat,“ říká s úsměvem Schwarzkopf. Podobné začátky má za sebou i výrobce Humi outdoor a další.

Zakladatelé a majitelé některých outdoorových firem dnes přiznávají, že na začátku 90. let volili anglické názvy firem, aby přilákali zákazníky, kteří raději kupovali zahraniční zboží. I proto není u některých firem ještě dnes na první pohled jasné, že jde o tuzemské výrobce. V současné době se ale tyto firmy hrdě hlásí k českému původu a podle některých specializovaných prodejců se jim to u domácích zákazníků vyplácí.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...