Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Buňka z laboratoře dýchá, ale o umělý život nejde

Česko

PRAHA Americký genetik vytvořil umělý život. Tuto zprávu oznamují a komentují snad všechna média. Je to ale velmi nepřesná informace, protože skutečnost je podstatně jiná. Genetik Craig Venter nevyrobil v laboratoři nový život, ale umělou genetickou informaci, kterou známe pod zkratkou DNA a znázorňuje se jako dvojitá šroubovice. Přínos jeho postupu je unikátní.

Jde vlastně o program, podle kterého buňka funguje. Vyrábí si energii, dýchá, kopíruje se, reaguje na prostředí a dělá mnoho dalších činností. „K tomu potřebuje nejenom DNA, ale také – a to je důležité – buněčnou membránu, která zajišťuje přesun látek, kontakt a výměnu informací mezi buňkou a jejím okolím. Dále je nutné, aby měla buněčnou stěnu, což je pevná struktura, která má ochrannou funkci a zároveň tvoří vnější kostru buňky. A nutná je rovněž buněčná plazma – tekuté prostředí, ve kterém jsou uloženy další buněčné struktury se specifickou funkcí,“ říká Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Craig Venter si tyto a mnoho dalších částí buňky vypůjčil od již existujícího organismu. Od bakterie, ze které odstranil její původní DNA a vložil do ní novou, uměle vyrobenou genetickou informaci.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

Vytvořil DNA molekulu sestavenou z jednoho milionu písmen, ve kterých je uložena dědičná informace. Doposud se daří vyrábět dvojitou šroubovici maximálně s několika tisíci písmeny. Dále dokázal tuto umělou genetickou informaci v nepoškozeném stavu izolovat a nakonec ji vyměnil za původní DNA v bakterii.

Informační šum o Ventrově výzkumu eskalovaný titulky o umělém životě samozřejmě vzbudil vlnu reakcí. Vysocí představitelé italské katolické církve včera vyjádřili překvapení a znepokojení a varovali před krokem do neznáma, který může být zničující.

Jak uvádí ČTK, předseda právní komise italské biskupské konference biskup Domenico Mogavero řekl pro list La Stampa: „Člověk pochází od Boha, není však Bohem: zůstává člověkem a má možnost dávat život plozením, nikoli jeho umělým vytvářením.“ Podle teologa Bruna Forteho, arcibiskupa z Chieti-Vasto ve střední Itálii, lze znepokojení shrnout do jediné otázky: „Je to, co je vědecky možné, rovněž správné z etického hlediska?“ Odpověď je v měřítku, které nás všechny, nejen křesťany, spojuje: v lidské důstojnosti,“ prohlásil Forte pro list Corriere della Sera.

Ovšem Venter v žádném případě umělý život nevytvořil, „pouze“ vyměnil uměle vytvořenou DNA za jinou a hlavně: využil k tomu důležité a lidskou činností nenahraditelné partie buňky.

Pro názornost si tuto situaci představme jako pacienta napojeného na všemožné podpůrné přístroje – to je Ventrova bakterie s novým DNA – a jako normálního zdravého člověka, který dokáže existovat bez jakékoliv technické opory.

Celkem střízlivě se k oznámení amerických vědců vyjádřil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi, když uvedl, že je třeba vyčkat, až bude známo více. V minulosti se již o podobných věcech také informovalo, ale po nějakém čase se tyto informace opravovaly, dodal.

Více čtěte na str. 25

***

CO UDĚLAL GENETIK

* vytvořil molekulu DNA z jednoho milionu písmen

* vyměnil původní genetickou informaci v bakterii za novou, uměle vytvořenou DNA

„Je to, co je vědecky možné, rovněž správné z etického hlediska?“ Odpověď je v lidské důstojnosti.“

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...