2. února 2010 23:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bursík a Fischer: hádka kvůli prolomení limitů těžby pokračuje

Martin Bursík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Spor mezi premiérem Janem Fischerem a poslancem zelených Martinem Bursíkem, který vládu obvinil z přípravy prolomení ekologických limitů na hnědouhelných dolech v severních Čechách, pokračuje. Premiér Fischer opět veškerá obvinění popřel.

"Už nevím, pokolikáté opakuji znova, už nevím, jak bych to měl udělat, tak ještě jednou: Tato vláda nebude prolamovat těžební limity. Tečka," řekl předseda vlády na tiskové konferenci.

Bursík minulý týden obvinil Fischerovu vládu z korupčního jednání a podléhání lobbistickým tlakům těžařských firem poté, co vláda vydala negativní stanovisko k jeho návrhu novely horního zákona.

Ve středečním vydání deníku LN čtěte

Nejdříve spolupráce, teď litá řež
(Bursík radil zároveň těžařům i ministerstvu životního prostředí)

Bursík: Politik s batůžkem i dobrým byznysem


Novela by notně zkomplikovala těžebním firmám život a zřejmě urychlila odpis zásob hnědého uhlí za současnými limity, které platí od začátku 90. let.

Martin Bursík naopak prohlásil, že uhelná společnost Czech Coal proti němu vede diskreditační kampaň a nitky sahají až k premiérovi, protože vedení těžařské firmy má v osobě šéfa dozorčí rady Jana Dobrovského vazby na Fischerova poradce Vladimíra Mlynáře.

"Naznačuji korupční jednání vlády, mrzí mě, že to premiér vztáhl na sebe," prohlásil Bursík v pořadu Události, komentáře.

Fischerův poradce Mlynář zopakoval, že považuje spolupráci Martina Bursíka s uhelnou společností Czech Coal za střet zájmů. "Považuji za nemorální a nenormální, aby pracoval (Bursík) současně pro státní a soukromou sféru," řekl Mlynář.

Mlynář, kterého Bursík označil za 'trojského koně' těžařů, dodal, že "Fischer ani on se neangažovali ve stažení horního zákona."

Další podrobnosti o sporu a spolupráci Bursíka s Czech Coal čtěte ve středu v deníku

Lidovky.cz, Lidové noviny