Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bursík mezi svými

Česko

Jaký smysl mají panely přesvědčených konformistů?

Český ministr životního prostředí se příští týden poletí přesvědčit, že globální oteplování zdárně pokračuje. Přiletí na Antarktidu do výzkumné stanice Troll, odkud bude chodit na procházky a taky do panelu s lidmi, kteří už teď vědí, že se Antarktida otepluje. Vtip je v tom, že to neví nikdo, respektive že existují soupeřící vědecké školy, z jejichž argumentů my laici tušíme maximálně tak obrysy. Na Antarktidě je málo měřicích stanic, studie o tamním klimatu se proto musejí víc spoléhat na počítačové modely, kde ale záleží na tom, jaká zadáme vstupní data.

S kým bude Martin Bursík diskutovat v Trollu? Jeho mluvčí uvádí dvě „kapacity“: šéfa Mezivládního panelu pro změny klimatu Rádžendru Pačaurího a bývalého šéfekonoma Světové banky Nicholase Sterna. Železniční inženýr Pačaurí až na to, že z něj politici udělali dozorce nad prací vybraných vědců, nemá s vědou nic společného. Stern je ekonom, a když před časem publikoval katastrofickou předpověď, jak závratně teplota Země vystoupá, klimatolog, jehož citoval nejčastěji, protestoval, že Stern ho „nepoužil, ale zneužil“. Práci si zadala britská vláda.

V Trollu si prostě popovídají lidé, kteří do teorie o blížícím se zániku investovali už tolik, že nemají motivaci všímat si dat, která jejich teorie narušují. Martin Bursík bude mezi svými.

Čtěte „Bursík míří...“ na str. 2

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...